واکنش ها به حمله راکتی شب گذشته به منطقه الخضراء بغداد

حمله راکتی شب گذشته در منطقه الخضراء و مجروح شدن یک زن و کودک، واکنش های تندی را از سوی برخی از مقامات سیاسی عراق، نهادهای بین المللی و کشورهای خارجی به همراه داشت.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق تاکید کرد که هدف قراردادن هیئت های دیپلماتیک و در معرض خطر قرار دادن شهروندان غیرنظامی، اقدامی تروریستی است.

وی با انتشار توئیتی گفت: هدف قرار دادن هیئت های دیپلماتیک و در معرض خطر قرار دادن شهروندان غیرنظامی، اقدام تروریستی مجرمانه و آسیب به منافع عراق و شهرت بین المللی آن است.

صالح در ادامه افزود: اقداماتی این چنینی محکوم است و در زمانی انجام شده است تا در روند یکی از حقوق ملی و قانونی یعنی تشکیل دولتی که می خواهیم مقتدر و حافظ حاکمیت و امنیت شهروندان باشد سنگ اندازی کند.

وی تاکید کرد که باید در برابر چنین جرائمی با اراده و متحد ایستاد.

از سویی دیگر هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق (یونامی) نیز تاکید کرد که حمله راکتی به سفارت ها، تلاشی ظالمانه برای بی ثبات کردن عراق است.

در بیانیه یونامی آمده است: حمله راکتی به سفارت ها و مجروح کردن شهروندان غیرنظامی عراق، تلاش هایی ظالمانه برای بی ثبات کردن کشور است.

هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق افزود که صلح و امنیت دو شرط اساسی حل اولویت های فوری داخلی و تاکید مجدد بر حاکمیت عراق است.

«حیدر العبادی»، رئیس ائتلاف نصر نیز ضمن محکوم کردن حمله به هیئت های دیپلماتیک در منطقه الخضراء، آن را اهانتی به حکومت و نقض تعهدات، جایگاه و حاکمیت آن و موجب از بین رفتن امنیت و ثبات دانست و گفت که به سود هیچ کس نیست.

وی در ادامه افزود: به تفاهمات و تعهدات ملی متقابل در راستای خدمت به منافع کشور و ملت نیاز داریم و این ماموریت همه است.

«سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق و رئیس ائتلاف «قوی الدولة الوطنیه» نیز با انتشار توئیتی گفت: بمباران منطقه الخضراء و به خطر انداختن جان شهروندان غیرنظامی و دارایی های آنها و حمله به هیئت های دیپلماتیک، اقدامی محکوم است.

وی در ادامه افزود: این اقدام اعتبار کشور را از بین می برد و شهرت آن در برابر افکار عمومی در جهان را تخریب می کند به ویژه با توجه به اینکه کشور در حال گذر از یک نقطه عطف سیاسی حساس و مهم است و این اقدامات وضعیت کشور را پیچیده تر و آشفته تر می کند.

وزارت خارجه اردن نیز حمله به مقرهای دیپلماتیک در منطقه الخضراء بغداد که منجر به مجروح شدن شماری غیرنظامی بی گناه شد را محکوم کرد.

«هیثم ابوالفول»، سخنگوی وزارت خارجه اردن گفت کشورش به شدت این اقدامات تروریستی را محکوم می کند و بر ایستادگی و همبستگی کامل اردن با کشور برادر عراق در مقابله با هر آنچه امنیت کشور و شهروندان را تهدید می کند تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه اردن برای مجروحان شفای عاجل را مسئلت کرد.

گفتنی است شب گذشته واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق از زخمی شدن یک دختر بچه و یک زن در حمله راکتی به منطقه الخضراء بغداد خبر داده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراقخبرگزاری رسمی عراقخبرگزاری رسمی عراقارث نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا