باسیل: تفاهمات ما با حزب الله در ساخت نهاد حاکمیت در لبنان شکست خورد

رئیس جریان ملی آزاد لبنان با تأکید بر اینکه تفاهمات این جریان با حزب الله در ساختن نهاد حکومت شکست خورده، وجود اختلاف با حزب الله را تأیید کرد.

میدل ایست نیوز: رئیس جریان ملی آزاد لبنان با تأکید بر اینکه تفاهمات این جریان با حزب الله در ساختن نهاد حکومت شکست خورده، از اختلافات آشکار و شدید با حزب الله خبر داد.

«جبران باسیل»، رئیس جریان ملی آزاد لبنان، در گفت‌وگو با خبرگزاری «آناتولی» تأکید کرد که توافق این جریان با حزب الله لبنان موسوم به «تفاهم مار میخائیل» (6 فوریه 2006) به لبنان در برابر اسرائیل و داعش و جلوگیری از جنگ داخلی کمک کرد اما این برای ساخت نهاد حکومت کافی نیست و این توافق در ساخت نهاد حکومت در لبنان شکست خورد.

او گفت که این توافق باید به لحاظ اصلاحات و ساخت حکومت به‌روز شود و افزود که بازگشت حزب‌الله و امل به جلسات هیئت دولت گامی به پیش اما ناکافی است.

در فوریه 2006 سیدحسن نصرالله و میشل عون، رئیس وقت جریان ملی آزاد، تفاهم نامه ای را امضا کردند که به موجب آن متعهد به همکاری در بخش های گوناگون انتخاباتی و حاکمیتی شدند.

باسیل که داماد «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان است، درباره سلاح حزب‌الله نیز گفت که این سلاح باید در چارچوب اجرایی مشخصی درآید و تابع سیاست‌های حکومت لبنان باشد و «چنین چیزی ممکن است اگر برخی از تئوری توطئه فاصله بگیرند».

وی گفت: «هدف نباید خلع سلاح حزب الله باشد بلکه باید نحوه استفاده از آن در راستای منافع میهن باشد».

باسیل تأکید کرد که اختلافاتش با حزب الله در برخی مسائل داخلی لبنان «آشکار و شدید» است و افزود که ائتلاف‌های انتخاباتی مشروط به حل و فصل این اختلافات است.

رئیس جریان ملی آزاد لبنان گفت که در مدت نه چندان نزدیک با سیدحسن نصرالله دیدار کرده و تأکید کرد که در این دیدار موضوع پرونده تحقیق درباره انفجار بندر بیروت مطرح نشده است.

او درباره تیرگی روابط لبنان با برخی کشورهای عربی گفت که لبنان کشوری عربی است و اولویتش تقویت روابط با کشورهای عربی است اما این نباید مانع از گسترش روابط لبنان با کشورهایی مانند ترکیه و ایران بشود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا