وزارت برق عراق: ایران برای افزایش صادرات گاز اعلام آمادگی کرده است

وزارت برق عراق اعلام کرد که در جریان سفر هیئتی از این کشور به تهران، طرف ایرانی برای افزایش ارسال گاز به عراق اعلام آمادگی کرده است.

میدل ایست نیوز: «احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد که هیئتی از این کشور برای بحث پیرامون افزایش واردات گاز از ایران و پرداخت‌ بدهی‌ها به این کشور به تهران سفر کرده و طرف ایرانی هم برای افزایش ارسال گاز به عراق اعلام آمادگی کرده است.

وی افزود که مصوبه هیئت وزیران عراق در خصوص جدول زمان‌بندی پرداخت بدهی‌ها به ایران به طور مستقیم زیر نظر نخست وزیر است و وی دستور پرداخت مبلغ یک میلیارد و 692 میلیون دلار بدهی به ایران را صادر کرده است.

موسی با بیان اینکه هیئت عراقی به طرف ایرانی پیشنهاد داده تا بدهی‌ها در طی سه سال پرداخت شود، خاطرنشان کرد که معتقدیم مشکل پیش آمده که باعث کاهش ارسال گاز ایران به عراق شده بود، برطرف شده است.

سخنگوی وزارت برق عراق همچنین اعلام کرد که اخباری به ما رسیده که طرف ایرانی آمادگی خود را برای افزایش حجم گاز ارسالی به عراق اعلام کرده به خصوص که عراق فصل سخت تابستان را برای تامین انرژی پیش رو دارد.

وی یادآور شد که تحریم‌ها علیه ایران باعث شد تا پرداخت بدهی‌ها به ایران با تاخیر مواجه شود.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق هم چندی قبل با اشاره به بحران برق در عراق، اظهار داشت که ما امروز در حوزه برق با بحرانی جدی رو‌به‌رو هستیم و این مساله ناشی از شرایط آب و هوایی، کاهش واردات گاز از ایران و اتکای دولت‌های قبلی به تنها یک منبع برای واردات گاز بوده است.

بحران برق یکی از جدی‌ترین چالش‌های چند سال اخیر در عراق است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق (واع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا