رواج سیگار الکترونیکی در میان دانش آموزان دختر در عراق

استعمال سیگار الکترونیکی یکی از مشکلاتی است که در حال پدیدار شدن در مدارس دخترانه در عراق به خصوص در بغداد و سایر شهرهای بزرگ است.

میدل ایست نیوز: مشکلات بخش آموزش عراق به فرسودگی زیرساخت های مدارس یا کاهش سطح کلی تدریس و فرار دانش آموزان از مدارس خلاصه نمی شود بلکه کلاس ها شاهد مشکلاتی مرتبط با رفتار دانش آموزان نیز است که نیاز وزارت آموزش و پرورش مبنی بر به روز رسانی قوانین رفتار روزانه و ضوابط آموزشی را نشان می دهد.

کارشناسان می گویند از ابتدای دهه هشتاد، قوانین رفتار روزانه و ضوابط آموزشی اصلاح نشده و باید با تغییر و تحولات نسل جدید همراه شود.

استعمال سیگار الکترونیکی یکی از مشکلاتی است که در حال پدیدار شدن در مدارس دخترانه در عراق به خصوص در بغداد و سایر شهرهای بزرگ است.

مدیریت مدارس با چالش های زیادی در برخورد با این پدیده مواجه هستند به خصوص با توجه به اینکه تنها همکاری والدین در این خصوص کافی نیست و فروش سیگار الکترونیکی در عراق در سطح گسترده ای رواج دارد و با قیمت های مناسبی حداکثر 5 دلار به فروش می رسد.

هیچ قانونی در عراق وجود ندارد که فروش این نوع از سیگار به نوجوانان را منع کند. یک مسئول در وزارت آموزش پرورش عراق در این رابطه گفت که بسیاری از دختران 15 الی 18 ساله به استعمال سیگار الکترونیکی اعتیاد پیدا کرده اند.

وی افزود که معمولا آنها در سرویس های بهداشتی و زنگ تفریح اقدام به استعمال سیگار می کنند که این مساله کار را کمی برای معلمان و خانواده ها با توجه به اینکه بوی آن نیز با سیگار معمولی متفاوت است، سخت می کند.

یک مسئول در وزارت آموزش و پرورش در گفت وگویی با العربی الجدید توضیح داد که بازرسی در مدارس ادامه دارد و از مدارس خواست که بازرسی های غافلگیرانه را انجام دهند تا سیگار الکترونیکی و تلفن همراه که مشکلات زیاد و دارای ابعاد اجتماعی خطرناک به وجود می آورد کشف شود.

وی اعتراف کرد به روز رسانی قوانین رفتاری که اکنون با عصر اینترنت، تلفن همراه و تکنولوژی تناسب ندارد، یک نیاز است.

هدی علی، از معلمان یکی از مدارس دخترانه در شرق بغداد در همین راستا گفت که تعامل با دانش آموزان دختر سخت است و گاها با مشکلاتی که انتظارش نمی رود، مواجه می شوند که آخرین آن استعمال سیگار الکترونیکی یا آوردن نوشیدنی های انرژی زا به مدرسه است.

وی افزود که تعامل با دانش آموزان دختر باید با احتیاط انجام شود و نقش مدرسه در این رابطه با نبود همکاری از سوی خانواده ناقص خواهد ماند.

آمار دقیقی از مصرف سیگار الکترونیکی در مدارس دخترانه وجود ندارد اما یک مسئول در وزارت آموزش و پرورش عراق عنوان کرد که در سطح گسترده ای در بغداد و شهرهای بزرگ استعمال می شود.

در رابطه با استعمال سیگار معمولی و در بین همه اقشار نیز باید گفت که عراقی ها روزانه به ارزش 1.8 میلیون دلار (حدود 657 میلیون دلار در سال) سیگار مصرف می کنند که اکثر آن وارداتی است.

در میان کشورهای عربی، عراق دارای نسبت بالایی در مصرف دخانیات است که باعث شده است، مقامات محلی تصمیماتی را در مبارزه با دخانیات اتخاذ کنند.

دخانیات به مشکلی عمومی تبدیل شده که دارای ابعاد مختلف بهداشتی و اجتماعی و اقتصادی است. باید به این نکته اشاره کرد که خاورمیانه در میان مناطقی که در جهان بیشترین درصد مصرف کنندگان دخانیات را دارا هستند در مقام دوم قرار دارد.

همچنین بخوانید

ممنوعیت استعمال دخانیات در دانشگاه های عراق

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا