فواد حسین: عملیات ترکیه در اقلیم کردستان ناقض حاکمیت عراق است

وزیر خارجه عراق تاکید کرد که عملیات نظامی ترکیه در اقلیم کردستان عراق بدون هماهنگی با بغداد بوده و اقدامی محکوم و ناقض حاکمیت عراق است.

میدل ایست نیوز: فواد حسین، وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با العربیه تاکید کرد که هیچ گونه هماهنگی با ترکیه در خصوص عملیات نظامی این کشور در اقلیم کردستان وجود ندارد و این عملیات، اقدامی محکوم است.

وزیر خارجه عراق افزود که همتای ترکیه‌ای وی ساعتی پس از آغاز این عملیات با وی تماس گرفته و اعلام کرده است که این موضوع جدیدی نیست.

حسین خاطرنشان کرد که حزب کارگران کردستان “پ.ک.ک” یک حزب ترکیه‌ای است و برخی از کردهای عراق عضو آن هستند و عناصر پ.ک.ک در طول نوار مرزی میان ایران و ترکیه مستقر هستند.

وزیر خارجه عراق با بیان اینکه قانون اساسی این کشور تحرک هر جریانی از داخل عراق به سمت کشورهای همسایه را ممنوع می‌کند، از گفت‌وگوها با ترکیه خبر داد و گفت که ما معتقد نیستیم که خشونت منجر به راه‌حل خواهد شد.

وی افزود که منطقه سنجار در شمال عراق همواره مورد اختلاف کشورهای منطقه‌ بوده و استقرار نیروهای پ.ک.ک در آن خطری بزرگ است.

وزیر خارجه عراق به ماجرای حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به اربیل هم اشاره کرد و گفت که منزلی که ایران آن را هدف قرار داد، مقر هیچ جریانی نبود.

وی خاطرنشان کرد که ارتباط عراق با دستگاه امنیتی ایران به طور پیوسته در این زمینه ادامه دارد.

شایان ذکر است که ترکیه همچنان به حملات خود در شمال عراق ادامه می‌دهد؛ این حملات با وجود اعتراض‌های رسمی دولت فدرال عراق و در سکوت دولت اقلیم کردستان انجام می‌شود.

در همین حال رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه گذشته تاکید کرده بود که عملیات نظامی این کشور در خاک عراق با همکاری بغداد انجام می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
السبق پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا