تدارکات سلطان عمان برای افزایش نفوذ ولیعهدش در نظام حکومت

پادشاه این کشور می کوشد که با تقویت جایگاه اقتصادی و امنیتی ولیعهد خود، جانشینی او در مقام سلطنت را قطعی کند.

میدل ایست نیوز: برخلاف سنت سیاسی عمان، پادشاه این کشور می کوشد که با تقویت جایگاه اقتصادی و امنیتی ولیعهد خود، جانشینی او در مقام سلطنت را قطعی کند.

به گزارش پایگاه «اینتلیجنس آنلاین» که به پوشش اخبار امنیتی می‌پردازد، «هیثم بن طارق»، سلطان عمان در راستای تلاش برای تثبیت جایگاه فرزندش به عنوان جانشین خود مسئولیت‌های تازه‌ای از جمله در عرصه‌های مربوط به توسعه در عمان را به وی واگذار کرده است.

«ذی یزن بن هیثم»، از اوت 2020 به عنوان وزیر فرهنگ و جوانان و ورزش عمان منصوب شد و در ژانویه 2021 بر خلاف سنت‌های سیاسی عمان که در آن منصب سلطنت وراثتی نیست، به عنوان ولیعهد سلطان تعیین شد.

او پیش از آن دبیر دوم سفارت عمان در لندن بود.

اما در ماه‌های اخیر نقش ذی یزن بن هیثم در صحنه سیاسی و اقتصادی عمان پررنگ‌تر شده است. در این راستا، سلطان عمان مسئولیت مهم‌ترین پروژه اقتصادی در کشور را به جای وزیر بازرگانی و صنایع و سرمایه‌گذاری، به ولیعهد خود واگذار کرد.

در 27 آوریل، ذی‌یزن بن هیثم ریاست کمیته برگزارکننده انجمن اقتصادی دقم را بر عهده گرفت. پروژه منطقه اقتصادی دقم از مهم‌ترین ارکان سند چشم‌انداز 2040 عمان و بزرگ‌ترین پروژه سرمایه‌گذاری در این کشور است.

عمان امیدوار است که با اجرای این پروژه 30 میلیارد دلاری، دقم را به یک مرکز مهم صنعتی و تجاری در خاورمیانه تبدیل کند.

یکی از بخش‌های این پروژه ساخت پالایشگاهی به ظرفیت صادرات 230 هزار بشکه در روز است که باید 7 میلیارد دلار در آن سرمایه‌گذاری شود. این پالایشگاه قرار بود در سال 2021 افتتاح شود.

ذی یزن بن هیثم همچنین نقش مهمی در امضای قرارداد با شرکت سابک عربستان برای اجرای یکی از پروژه‌های مجموعه دقم در سفر ولیعهد عربستان به مسقط داشت.

از سوی دیگر، در سال 2020، سلطان عمان مدیریت بخشی از امپراتوری مالی خود را به ولیعهد خود واگذار کرد.

ولیعهد عمان چند روز پس از انتخاب به این سمت با دختر عموی خود ازدواج کرد و بدین ترتیب داماد معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع عمان شد و این گام نخست برای مشروعیت بخشیدن به جانشینی او در هیئت حاکمه عمان بود.

اکنون به نظر می‌آید که با مسلط کردن ذی‌یزن بن هیثم بر بخش‌های مهم اقتصادی در عمان، این تلاش‌ها وارد فاز تازه‌ای شده است. به خصوص که پیش‌بینی می‌شود با افزایش قیمت نفت، عمان عملکرد اقتصادی درخشانی را رقم زند.

بانک جهانی برای عمان در سال 2022 رشد اقتصادی 5.6 درصدی پیش بینی کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
القدس العربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا