وال استریت ژورنال: عربستان و امارات ممکن است سهم روسیه را در بازار نفت بگیرند

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال اعلام کرد که تعلیق مشارکت روسیه در توافق اوپک پلاس برای تولید نفت در حال بررسی است و عربستان و امارات در صورت عملی شدن این تصمیم می‌توانند نفت بیشتری را به بازار عرضه کنند.

میدل ایست نیوز: روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال اعلام کرد که برخی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) همزمان با تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر ممنوعیت واردات 90 درصد از نفت روسیه، در حال بررسی تعلیق مشارکت روسیه در توافق تولید نفت هستند.

وال استریت ژورنال افزود این تصمیم در صورت عملی شدن این فرصت را به عربستان و امارات و دیگر تولیدکنندگان می‌دهد تا نفت بیشتری را به بازار عرضه کنند.

اتحادیه اروپا دوشنبه هفته جاری واردات 90 درصد از نفت روسیه را به عنوان بخشی از تحریم‌های غرب علیه مسکو در پی جنگ اوکراین، ممنوع اعلام کرد.

کنگره امریکا نیز در تاریخ 5 ماه مه پیشنویس قانونی را تصویب کرد که به موجب آن هر کشوری در همپیمانی با روسیه باعث تاثیرگذاری بر بازار نفت و قیمتگذاری آن شود، مورد مجازات قرار می‌گیرد.

امریکا در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین بارها تلاش کرده عربستان و امارات را برای عرضه بیشتر نفت به بازار و شکستن قیمت جهانی نفت قانع کند که این تلاش‌ها موفق نبوده است.

افزایش تولید نفت، هدفی راهبردی برای امریکا و همپیمانان غربی آن برای اعمال فشارهای مالی بیشتر بر مسکو و تقویت توان غرب برای بی نیاز شدن از نفت روسیه است.

اعضای اوپک پلاس به رهبری روسیه و عربستان نیز ماه گذشته تصمیم گرفتند با تمدید توافق قبلی خود برای کاهش تولید تنها 430 هزار بشکه در روز افزایش تولید داشته باشند.

اوپک پلاس بارها اعلام کرده که توافق کاهش تولید نفت به دلیل بازگرداندن توازن به بازار است و ربطی به دلایل سیاسی ندارد.

روز سه‌شنبه هم قیمت جهانی نفت خام در پی تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا به یکی از بالاترین رکوردهای خود در 10 سال اخیر رسید و عدد 123 دلار در هر بشکه را ثبت کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا