آغاز عملیات مشترک پیشمرگه و دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در رشته کوه قره جوخ

نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم و پیشمرگه با پشتیبانی جنگنده های عراق صبح امروز عملیاتی را در عمق رشته کوه قره جوخ آغاز کردند.

میدل ایست نیوز: عملیات امنیتی گسترده و مشترکی بین نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان و دستگاه مبارزه با تروریسم صبح امروز برای تعقیب عناصر داعش و از بین بردن آنها در رشته کوه قره جوغ در شهر مخمور آغاز شد.

به گزارش شفق نیوز، نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم و پیشمرگه با پشتیبانی جنگنده های عراق صبح امروز عملیاتی را در عمق رشته کوه قره جوخ آغاز کردند.

عملیات ضد تروریستی نیروهای امنیتی ادامه دارد و شماری کشته و زخمی در میان تروریست ها برجا گذاشته است.

دبیرکل وزارت امور پیشمرگه اقلیم کردستان پیش از این با اشاره به تاثیر شکاف های امنیتی در مناطق مورد مناقشه بر وضعیت امنیتی آن مناطق، خواستار هماهنگی مشترک با ارتش عراق برای پر کردن این شکاف ها شد.

قره جوخ رشته کوه گسترده ای در شهر مخمور در جنوب شرق نینوا و به فاصله 65 کیلومتری است و طول آن به نزدیک 40 کیلومتر می رسد و یکی از طولانی ترین رشته کوه ها در عراق پس از قندیل و حمرین، حصاروست و زاگرس محسوب می شود.

ارتفاع بلندترین قله این رشته کوه به 2 هزار و 100 متر می رسد و روستاهای مختلفی را در خود جای داده و با توجه به صعب العبور بودن، زیادی غارها، پناهگاه ها و گذرگاه های کوهستانی امکان دسترسی به آن با استفاده از خودرو و ماشین آلات نظامی سخت است.

مسئولان نظامی در بغداد تاکید می کنند رشته کوه قره جوخ در مناطق مرزی بین اقلیم کردستان و نینوا واقع شده و جزء مناطق مورد مناقشه است از این رو به پناهگاه امنی برای گروه تروریستی داعش تبدیل شده است.

مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل، از زمان حمله امریکا به عراق در سال 2003، تحت کنترل احزاب و نیروهای کرد بود اما ارتش عراق در سال 2017 و درپی اقدام اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی جدایی از عراق، نیروهای پیشمرگه را به عقب راند و وارد این مناطق شد.

برخی از شهرها و روستاهای مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل به خصوص مخمور، خانقین و کفری، همواره هدف حملات مکرر عناصر داعش قرار می گیرد و شماری نظامی و غیرنظامی در این حملات کشته و زخمی می شوند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا