رویترز: طالبان مدیریت فرودگاه کابل و تعدادی از فرودگاه‌های افغانستان را به امارات میسپارد

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که طالبان و ابوظبی آماده امضای قراردادی برای مدیریت فرودگاه کابل توسط امارات می‌شوند.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری رویترز اعلام کرد که طالبان و ابوظبی آماده امضای قراردادی برای مدیریت فرودگاه کابل و تعدادی دیگر از فرودگاه‌های افغانستان توسط امارات می‌شوند.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که پس از ماه‌ها گفت‌وگوی طالبان با امارات، ترکیه و قطر، قرار شد طالبان کنترل فرودگاه کابل و تعدادی دیگر از فرودگاه‌های افغانستان را به امارات تحویل دهد.

این خبرگزاری افزود که به موجب توافق با امارات شهروندان افغانستان در فرودگاه به کار گرفته خواهند شد از جمله در پست‌های امنیتی که مساله‌ای مهم برای طالبان است که به شدت با حضور نیروهای خارجی مخالف می‌کند.

رویترز همچنین به نقل از منابع آگاه افزود که مذاکرات طالبان با ترکیه و قطر در خصوص فرودگاه‌های افغانستان بدون نتیجه ماند.

افزایش عوارض و مالیات فرودگاهی توسط طالبان و کم کردن سهم قطر و ترکیه از درآمدها در صورت توافق از جمله عوامل شکست مذاکرات طالبان با این دو کشور اعلام شده است.

این منابع افزودند که پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های هواپیمایی امارات که پس از کنترل طالبان بر افغانستان پروازهای خود را به این کشور متوقف کردند، بار دیگر پروازهای خود را به کابل از سر بگیرند و حتی پس از امضای توافق با طالبان پروازهای امارات به دیگر فرودگاه‌های افغانستان آغاز به کار کند.

رویترز به نقل از منابع آگاه خاطرنشان کرد که امارات، افغانستان را که مرز زمینی طولانی با ایران دارد، به عنوان بخشی از حیاط خلوت خود می‌داند و بنابراین معتقد است که منافعی را در جهت ثبات سیاسی و اقتصادی خود با حضور در افغانستان کسب خواهد کرد.

از سویی ناظران معتقدند که با کنترل فرودگاه‌های افغانستان توسط امارات، طالبان می‌تواند از انزوای جهانی خود بکاهد.

پیش از این قطر پس از سقوط دولت افغانستان در تابستان گذشته، در کنترل فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل به طالبان کمک کرد.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا