اصرار لبنان و انکار ایران/ ادامه اظهارات ضد و نقیض درباره سوخت ارسالی ایران به لبنان

خبرگزاری وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران به نقل از منابع آگاه تأکید کرد که ایران هیچ برنامه‌ای برای واگذاری سوخت رایگان به لبنان ندارد.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران به نقل از منابع آگاه تأکید کرد که ایران هیچ برنامه‌ای برای واگذاری سوخت رایگان به لبنان ندارد.

خبرگزاری «نور نیوز» با اشاره به اظهارات نخست‌وزیر لبنان درباره اینکه «سوخت اهدایی از ایران یک هدیه رایگان نامشروط است»، به نقل از منابع آگاه تأکید کرد که این خبر کذب است.

این خبرگزاری نوشت که «این خبر کذب بوده و ایران هیچ برنامه‌ای برای واگذاری سوخت و فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان در دستور کار خود ندارد».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تأکید کرده بود که قرار نیست نفت یا برق یا سوخت رایگان به لبنان داده شود و دو کشور در حال مذاکره درباره یک مجموعه پیشنهادی کامل برای حل مشکل سوخت در لبنان هستند.

سخنگوی وزرات امور خارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه خود درباره سفر تیمی از وزارت انرژی لبنان برای انعقاد قرارداد در زمینه سوخت بیان کرد: روابط ایران و دولت و ملت لبنان دوستانه است و ایران همواره تلاش کرده است برای کمک به رفع مشکلات لبنان اعم از مشکلات سیاسی و به ویژه در دو سال اخیر کمک به رفع مشکلات اقتصادی لبنان خاصه در حوزه انرژی نقش سازنده‌ خودش را ایفا کند.

وی افزود که ایران در چارچوب مناسبات دوستانه و سازنده با دولت لبنان و توسعه همکاری‌های دوجانبه با این کشور ارتباط دارد و گفت‌وگوهایی با وزارت انرژی لبنان انجام داده است. حمایت از دولت‌های دوست و کمک به رفع مشکلات آنها را در دستورکار داریم. ایران متناسب با ظرفیت‌های خود حتما آمادگی دارد به رفع مشکلات لبنان در چاچوب منافع و مصالح دوجانبه کمک کند و با مذاکرات دو کشور ان‌شاءالله زمینه برای کمک اقتصادی به لبنان فراهم شود.

وی گفت: بحث رایگان مطرح نیست. امیدواریم مذاکرات پیش رو بین دو کشور به رفع نیازهای ملت لبنان کمک کند.

با وجود اين، «نجیب میقاتی»، نخست‌وزیر لبنان، تأکید کرد که ایران اعلام کرده که 600 هزار تُن نفت سیاه به لبنان اهدا خواهد کرد و این یک هدیه رایگان بدون شرط است.

او گفت که یک مشکل کوچک مربوط به کیفیت سوخت وجود دارد که در صورت برطرف شدن لبنان از دریافت این هدیه استقبال می‌کند چون به آن نیاز دارد.

میقاتی گفت که مشکل برق لبنان فقط نبود سوخت است و در این باره با چند کشور و با بانک جهانی در حال مذاکره است و افزود که در همه دیدارهایش با مقامات خارجی در نیویورک مشکلات لبنان را توضیح داده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا