لاپید: توافق ترسیم مرزها با لبنان ضامن منافع امنیتی و تجاری اسرائیل است

نخست وزیر اسرائیل تأکید کرد که پیش‌نویس نهایی توافق ترسیم مرزهای آبی با لبنان منافع اسرائیل را تضمین می‌کند.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر اسرائیل تأکید کرد که پیش‌نویس نهایی توافق ترسیم مرزهای آبی با لبنان منافع اسرائیل را تضمین می‌کند.

به گزارش «الشرق الاوسط»، «یائیر لاپید» در جلسه کابینه گفت که اسرائیل موافقت اولیه خود با این پیش‌نویس را اعلام کرده و افزود که این پیش‌نویس منافع امنیتی و تجاری اسرائیل را به صورت کامل تضمین می‌کند.

او افزود که تأیید نهایی این توافق که با وساطت امریکا تنظیم شده مشروط بررسی‌های حقوقی تیم‌های تخصصی در اسرائیل و لبنان است.

پیش از این، «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، تأکید کرد که متن پیشنهادی امریکا در 10 صفحه تنظیم شده و پیش از پاسخ نهایی لازم است که بررسی‌های لازم درباره آن انجام شود.

او گفت که تیمی فنی زیر نظر رئیس جمهوری و نخست‌وزیر تشکیل شده است.

منابع مطلع خبر دادند که در اواسط هفته آینده نشستی سه‌جانبه برای اعلام رسمی پاسخ لبنان به طرح پیشنهادی امریکا تشکیل خواهد شد و افزودند که امریکا بر تعیین تکلیف موضوع در آینده هر چه سریع‌تر پافشاری می‌کند.

روز گذشته «دوروتی شیا»، سفیر امریکا در بیروت، با رئیس جمهوری و نخست وزیر و رئیس مجلس لبنان جداگانه دیدار و متن پیشنهادی امریکا را به آنان تحویل داد.

شب گذشته نیز «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان، تأکید کرد که دریافت متن مکتوب پیشنهاد امریکا موضوع بسیار مهمی است و افزود که تصمیم‌گیری در این باره با مسئولان دولتی لبنان است.

وی افزود که روزهای سرنوشت‌سازی در پیش است و تا چند روز آینده همه چیز مشخص خواهد شد.

از سوی دیگر، «یائیر لاپید»، نخست‌وزیر اسرائیل، تأکید کرد که مذاکرات درباره ترسیم مرزهای آبی با لبنان به مراحل پایانی رسیده است.

اولین دور مذاکرات لبنان و اسرائیل با وساطت امریکا و سازمان ملل در اکتبر 2020 آغاز شد.

اکتشاف ذخایر گاز در دریای مدیترانه و سواحل نزدیک به اسرائیل و لبنان و فلسطین باعث اهمیت استراتژیک این منطقه و تلاش برای رفع اختلافات برای آغاز حفاری و استخراج گاز از این منطقه شده است.

لبنان در سایه وضعیت اقتصادی نامناسب و بهره برداری از حقوق دریایی خود در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی اولین مجوز اکتشاف در این منطقه سرشار از نفت و گاز را صادر کرد. لبنان اولین قرارداد اکتشاف نفت و گاز در دو ناحیه فرا ساحلی دریای مدیترانه را با یک کنسرسیوم بین المللی متشکل از شرکت‌های “توتال” فرانسه، “اِنی” ایتالیا و “نوواتک” روسیه به امضا رساند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا