تصمیم عراق برای بازاستقرار نیروهای مرزبانی خود در مرز با ایران و ترکیه

شورای وزارتی امنیت ملی عراق طرحی برای بازاستقرار نیروهای مرزبانی عراق برای کنترل نقطه صفر مرزی در طول مرز با ایران و ترکیه وضع کرد.

میدل ایست نیوز: شورای وزارتی امنیت ملی عراق نشستی به ریاست محمد شیاع السودانی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق برگزار کرد.

براساس بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، در این نشست اعضای شورا و رئیس ستاد کل پیشمرگه حضور داشتند.

حاضران در این نشست تعرضات و حملات ترکیه و ایران به مرز عراق و بمباران شماری از مناطق اقلیم کردستان که منجر به ارعاب و وحشت اهالی و خسارت به آنها و دارایی هایشان شد را بررسی کردند.

در چارچوب همکاری برای توقف این حملات علاوه بر تداوم تلاش های دیپلماتیک، این شورا تصمیماتی را اتخاذ کرد.

در این نشست طرحی برای بازاستقرار نیروهای مرزبانی عراق برای کنترل نقطه صفر مرزی در طول مرز با ایران و ترکیه وضع شد.

براساس تصمیم حاضران، همه نیازهای لجستیکی فرماندهی نیروهای مرزبانی تامین و توانایی های انسانی و اموال لازم و پشتیبانی و تامین تجهیزات انجام خواهد شد.

مانور با منابع انسانی در وزارت کشور برای تقویت ایست بازرسی های مرزی از دیگر تصمیمات این شورا بود.

همچنین قرار شد هماهنگی بین دولت اقلیم کردستان و وزارت پیشمرگه برای انجام این تصمیمات با هدف یکپارچه سازی تلاش ها برای حفظ مرزهای عراق صورت گیرد.

پیش از این محمد کاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد از توافق با دولت مرکزی عراق برای کنترل مرزهای عراق در اقلیم کردستان توسط نیروهای دولت فدرال خبر داده بود.

وی گفته بود: یک ماه و نیم قبل با برادران خود در حکومت مرکزی صحبت کردیم تا راه حلی ارائه کنیم، زیرا هر وقت صحبت کردیم به نتیجه ای نرسیدیم. لذا در این چارچوب هیأت سیاسی امنیتی جمهوری اسلامی به عراق سفر کرد.

سفیر ایران در بغداد با اشاره به موافقت اقلیم کردستان عراق با توافقات صورت گرفته تصریح کرده بود: حتی در مذاکرات پیشین هنگامی که ما با منطقه کردستان عراق گفتگو می کردیم، می گفتند که مراقبت از مرزها جزو مسئولیت های دولت مرکزی است. از این نظر مشکلی نبود. ما از برادرانمان در عراق درخواست کردیم که اینان را خلع سلاح کنند و سلاح را از آنان بگیرند و آنان را از مرزها دور کنند و در عمق منطقه کردستان عراق بروند، در اردوگاه های پناهندگی زیرا آنان را جزو پناهندگان محسوب می کنند و این در حالی است که پناهنده سلاح حمل نمی کند و تمرین نظامی نمی کند و تخریب نمی کند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
نخست وزیری عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا