ماجرای ادعای سرقت نفت سوریه و انتقال آن به عراق چیست؟

ادعای سرقت نفت سوریه و انتقال آن به عراق در حالی به صورت مکرر مطرح می شود که مقامات عراق و اقلیم کردستان این مساله را تکذیب می کنند.

میدل ایست نیوز: مساله ادعای قاچاق نفت سوریه به عراق توسط نیروهای امریکایی، ابهام بسیاری دارد و روز به روز بر ابهام آن نیز افزوده می شود به گونه ای که اکنون دیگر تنها رسانه های سوریه نیستند که این ادعا را مطرح می کنند بلکه این ادعا توسط مقامات چین و روسیه نیز مطرح می شود.

به گزارش بغداد الیوم، چاو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین چند روز گذشته گفت که بنابر آمارهای رسمی سوریه، از سال 2011 تا نیمه نخست سال جاری، استفاده نامشروع ارتش امریکا از منابع سوریه، خسارتی بالغ بر صدها میلیارد دلار به سوریه وارد کرده است.

از طرفی دیگر فاسیلی نیبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز گفت که در ماه اکتبر و با حمایت ارتش امریکا، بیش از 160 کامیون حامل نفت و گندم از سوریه به عراق منتقل شد.

در این میان پایگاه خبری بغداد الیوم، سعی کرد تا اطلاعاتی از سوی مقامات رسمی در بغداد و اربیل برای اطلاع از ماجرای ادعای سرقت منابع سوریه توسط امریکا به ویژه که وارد اراضی اقلیم کردستان می شود، کسب کند.

بی اطلاعی گذرگاه های مرزی

یک مسئول در سازمان گذرگاه های مرزی عراق، وجود هرگونه اطلاعات درباره سرقت و قاچاق نفت و ورود کامیون ها از سوریه به اقلیم کردستان را تکذیب کرد.

این مسئول که نخواست نامش فاش شود گفت که سازمان گذرگاه های مرزی عراق هیچ اطلاعات قطعی درباره سرقت و قاچاق نفت و ورود کامیون ها از سوریه به اقلیم کردستان ندارد، گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان تابع سازمان گذرگاه های مرزی عراق نیستند و ما اطلاعی از آن نداریم.

وی افزود که بنابر اطلاعاتی که از سوی برخی منابع به ما می رسد، اقلیم کردستان گذرگاه های مرزی غیر رسمی دارد و از طریق این گذرگاه ها برخی کالاها به صورت غیر رسمی وارد عراق می شود اما حتی این گذرگاه ها نیز تابع دولت فدرال و نهادهای نظارتی آن نیست.

تکذیب نیروهای امنیتی اقلیم کردستان

طرف های مسئول در اقلیم کردستان به ضرس قاطع عملیات این چنینی را تکذیب می کنند و می گویند که یک گذرگاه مرزی بین اقلیم کردستان و سوریه وجود دارد که تحت کنترل و تابع سازمان گذرگاه های مرزی اقلیم است.

سعید مصطفی، عضو کمیسیون پیشمرگه و آسایش (نیروهای اطلاعاتی اقلیم)، در پارلمان کردستان در گفت وگویی با بغداد الیوم گفت که آنچه درباره ورود کاروان های حامل نفت نیروهای امریکایی مطرح می شود اساسا نادرست است.

وی افزود آنچه اقلیم کردستان به سوریه را متصل می کند گذرگاه سیمالکا است که تحت کنترل سازمان گذرگاه های مرزی اقلیم و وزارت دارایی است و مساله ورود کاروان های حامل نفت اساسا وجود ندارد و آنچه منتشر می شود نادرست است.

چارچوب هماهنگی: نفت سوریه وارد عراق می شود و به اسرائیل می رود

در این میان و در حالی که اطلاعات روشنی حتی نزد مقامات سازمان گذرگاه های رسمی عراق وجود ندارد و سازمان گذرگاه های مرزی اقلیم نیز مساله ورود کاروان های حامل نفت را تکذیب کرده است، جبار المعموری، از سران چارچوب هماهنگی، اطلاعات عجیب و غریبی درباره مساله ورود این کاروان ها به اقلیم می دهد.

وی ادعا می کند که نفت سوریه توسط نیروهای امریکا به سرقت می رود و وارد اقلیم کردستان و سپس ترکیه می شود و از آنجا از طریق دریا به اسرائیل می رود.

این اطلاعات، پرسش هایی را درباره حقیقت و امکان رخ دادن این مساله ایجاد می کند، آنچه المعموری بیان می کند این است که مسافت دائره شکل و بسیاری طی می شود در حالی که این امکان وجود دارد نفت سوریه مستقیم و از شمال و بدون ورود به عراق، به ترکیه منتقل شود تا از آنجا به غرب و از طریق دریا و یا از طریق جنوب به اردن و سپس اسرائیل منتقل شود.

سرقت نفت سوریه

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا