اقلیم کردستان: حکم دادگاه فدرال علیه اقلیم و دولت مرکزی بغداد است

اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای با انتقاد شدید از حکم دادگاه فدرال درباره ممنوعیت ارسال اموال از بغداد به اربیل، این حکم را خلاف قانون و توافقات سیاسی دانست.

میدل ایست نیوز: اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای با انتقاد شدید از حکم دادگاه فدرال درباره ممنوعیت ارسال اموال از بغداد به اربیل، این حکم را خلاف قانون و توافقات سیاسی دانست.

در بیانیه رسمی دولت ایالتی کردستان عراق که امروز (چهارشنبه 25 ژانویه) منتشر شده آمده که دادگاه فدرال عراق امروز بار دیگر «دشمنی خود با شهروندان اقلیم کردستان و درآمدهای مالی قانونی آنان» را نشان داد و حکم جدید این دادگاه نشان می‌دهد که این دادگاه به «سیاست ظالمانه و خصمانه خود در قبال اقلیم کردستان» ادامه می‌دهد.

این بیانیه افزوده در حالی که فضای مثبتی بر روابط بغداد و اربیل حاکم است و شرایط به سمت حل در سایه قانون اساسی می‌رود، «متأسفانه دادگاه فدرال به جای حمایت از این فضای مثبت، در حکمی ظالمان و خصمانه با ملت کردستان، ارسال اموال از دولت مرکزی به اربیل را ممنوع اعلام کرد».

در این بیانیه آمده که اقلیم کردستان عراق تاکنون چند هیئت به بغداد ارسال کرده و سفر اخیر دستاوردهای مثبتی داشته و طرفین از حسن نیت خود برای حل مشکلات سخن گفته اند.

دولت ایالتی کردستان عراق تأکید کرده که این حکم «نقض صریح و آشکار قانونی اساسی و خلاف توافقاتی است که برای تشکیل دولت جدید با نیروهای «قوی الدوله» انجام شد و نیز خلاف برنامه دولتی‌ای است که مجلس نمایندگان آن را تصویب کرده است».

این بیانیه حکم دادگاه فدرال را حکمی علیه دولت جدید عراق و احزاب تشکیل‌دهنده آن دانسته و از این احزاب خواسته است که در قبال احکام و «عملکرد خصمانه دادگاه فدرال» موضع بگیرند.

در این بیانیه تأکید شده که احزاب عراقی متعهد شده‌اند ظرف 6 ماه قانون دادگاه فدرال را تهیه و تصویب کنند «چون در سایه این دادگاه که خارج از چارچوب قانونی تشکیل شده امکان حل مشکلات وجود ندارد».

اقلیم کردستان عراق تأکید کرده که به قانون احترام می‌گذارد اما دادگاه فدرال بر اساس قانون تشکیل نشده و در نتیجه احکامش غیر قابل قبول است و برای همین از دولت مرکزی عراق می‌خواهیم که به وعده خود درباره ارسال مبالغ مالی به اربیل عمل کند.

عصر امروز «مصطفی سند» نماینده مجلس عراق خبر داد که دادگاه فدرال عراق در بررسی شکوائیه او همه مصوبات هیئت دولت درباره پرداخت اموال به اقلیم کردستان را غیر قانونی دانسته است.

پیش از این مسعود بارزانی نیز نسبت به این حکم واکنشی شدید اللحن نشان داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا