بخش حمل و نقل بزرگ‌ترین عامل آلودگی هوا در عراق

بانک جهانی در گزارشی ضمن اعلام افزایش 6 برابری تعداد خودروها در عراق، بخش حمل و نقل را بزرگ‌ترین عامل آلودگی هوای عراق دانست.

میدل ایست نیوز: بانک جهانی در گزارشی ضمن اعلام افزایش 6 برابری تعداد خودروها در عراق بخش حمل و نقل بزرگ‌ترین عامل آلودگی هوای عراق دانست.

به گزارش روزنامه رسمی «الصباح» عراق، یک منبع مسئول در بانک جهانی گفت که گزارش آب و هوا و توسعه ویژه عراق نشان می دهد که بخش حمل و نقل حدود 13 درصد از کل گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد و اصلی ترین منبع آلودگی هوا در کشور طی یک دهه گذشته است.

این مسئول افزود که در یک دهه گذشته آلودگی بخش حمل و نقل عراق به دلیل افزایش خودروها حدود 80 درصد زیاد شده است و این رشد بسیار زیاد منجر به افزایش میزان آلودگی ناشی از گاز مونوکسید کربن از 364 به 1571 تُن در روز شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که میزان آلودگی اکسید نیتروژن از 28 به 127 و میزان ریزگردها از 5 به 24 میکروگرم در هر متر مکعب و دی اکسید کربن از 6.068 به 27.382 تن در افزایش یافته است.

همچنین در گزارش گفته شده است که بخش حمل و نقل با چالش های متعددی مثل افزایش مالکیت خودروی شخصی به موازات نیاز به یک سیستم جامع حمل و نقل در مناطق شهری و وابستگی به کامیون ها و خودروهای بزرگ انتقال کالا رو به رو است.

در این گزارش ذکر شده است که توسعه شهری سریع در عراق و افزایش استفاده از خودروی شخصی باعث افزایش تعداد این خودروها از 5.66 ملیون به 6.44 ملیون خودرو بین سال های 2015 تا 2020 شده است. در حالی که تعداد خودروها در بغداد بین سال های 2007 تا 2020 شش برابر شده است و تقریبا 30 درصد از کل ناوگان خودرویی کشور را تشکیل می دهد.

همچنین بر اساس گزارش، خدمات حمل و نقل عمومی بسیار ضعیف است و عملا منحصر به مینی بوس های تحت مدیریت بخش خصوصی می شود که خدمات خاص خود را بدون جدول زمانی و ایستگاه های مشخص ارائه می دهند.

 

همچنین بخوانید:

اکونومیست: بغداد از بدترین پایتخت‌های خاورمیانه به لحاظ ترافیک و خدمات حمل و نقل

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا