عراق از چه کشورهایی برای حضور در کنفرانس «جاده توسعه» دعوت کرده است؟

وزارت حمل و نقل عراق، اسامی کشورهای دعوت شده به کنفرانس جاده توسعه را که شنبه در بغداد برگزار خواهد شد اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: وزارت حمل و نقل عراق، اسامی کشورهای دعوت شده به کنفرانس جاده توسعه را که شنبه در بغداد برگزار خواهد شد اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، وزارت حمل و نقل عراق از عربستان، ترکیه، سوریه، اردن، کویت، بحرین، قطر، امارات، عمان و ایران دعوت کرده است.

در بیانیه صادر شده از سوی وزارت حمل و نقل عراق آمده است که همه این کشورها تمایل خود برای حضور و مشارکت در این کنفرانس را ابراز داشتند.

این کنفرانس یک روزه شنبه 27 مه در کاخ دولت در منطقه الخضراء بغداد برگزار می شود.

پروژه جاده توسعه به صورت رسمی در این کنفرانس اعلام می شود تا کشورهایی که تمایل جدی برای پیوستن به این پروژه دارند، مطلع شوند.

پیش از این دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرده بود که بغداد شنبه آتی 27 مه 2023، میزبان کنفرانس وزرای حمل و نقل کشورهای همجوار عراق و کشورهای عضو شورای همکاری است.

پیش از این دفتر رسانه ای وزارت حمل و نقل عراق در بیانیه ای اعلام کرد: وزارت حمل و نقل پس از اخذ موافقت در خصوص مسیر پیشنهادی برای «جاده توسعه» در دو قسمت بزرگراه زمینی و راه آهن سریع السیر برای حمل و نقل مسافر و کالا از بندر بزرگ فاو به ترکیه، در حال بررسی آماده سازی طرح های این جاده است.

در این بیانیه آمده است: این مسیر از بندر بزرگ فاو به ترکیه شروع و به شبکه مواصلاتی اروپایی متصل می شود.

این بیانیه می افزاید: خط راه آهن از بندر بزرگ فاو به سمت شمال آغاز می شود که ظرفیت آن در فاز اول به 3.5 میلیون کانتینر و 22 میلیون تن کالاهای فله ای، و در فاز دوم به 7.5 میلیون کانتینر و 33 میلیون تن کالا افزایش خواهد یافت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا