روایت متفاوت سپاه ایران از کمک به یک کشتی تجاری در تنگه هرمز

سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که روز یکشنبه به درخواست کمک یک کشتی تجاری در تنگه هرمز پاسخ داده است.

میدل ایست نیوز: دریادار دوم عباس غلامشاهی، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه ایران گفت: در بعد از ظهر یکشنبه 4 ژوئن 2023 در ساعت ۱۶:۱۵ به وقت محلی یک فروند کشتی تجاری با پرچم جزایر مارشال در هنگام ورود به تنگه هرمز بر روی کانال دریایی بین‌المللی ۱۶ درخواست کمک می‌کند که فرماندهی و کنترل تنگه هرمز سریعا با این کشتی تماس برقرار نموده و پس از بررسی درخواست و وضعیت منطقه، از حضور شناورهای سبک غیرنظامی در نزدیکی این شناور رفع نگرانی و ابهام گردید.

به گزارش فارس، وی افزود: فرماندهی و کنترل تنگه هرمز به محض درخواست کمک کشتی تجاری، با کاپیتان کشتی مذکور ارتباط رادیویی برقرار نموده و موضوع کمک  را جویا می شود که کاپیتان کشتی اعلام می‌دارد که سه فروند قایق سبک کوچک غیر نظامی در فاصله چندمایلی از کشتی مشاهده نموده و نگران مزاحمت آن‌ها برای خود می‌باشد. متعاقبا با همکاری و تعامل با کشور همسایه (به دلیل قرار گرفتن موقعیت کشتی در آب‌های سرزمینی آن کشور) پس از بررسی و حضور میدانی، نگرانی کاپیتان کشتی رفع و  او نیز با تشکر و اطمینان خاطر به مسیر دریانوردی خود ادامه می‌دهد.

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه ایران خاطرنشان کرد: موضوع تامین امنیت، امدادرسانی و پاسخ به موقع به درخواست کمک شناورها و کشتی‌های در حال تردد در تنگه هرمز امری همیشگی بوده و تازگی نداشته است و قطعا هم ادامه خواهد داشت. متاسفانه رسانه‌های معاند به صورت غیرحرفه‌ای و بدون پایبندی به اخلاق رسانه‌ای، به ایجاد فضای نا‌امنی دامن زده و با انتشار اخبار کذب در پی توجیه حضور نامشروع و غیرموجه کشورهای فرامنطقه‌ای در منطقه هستند.

دریادار دوم غلامشاهی با اشاره به رصد لحظه‌ای و همه‌جانبه تحرکات شناورهای فرامنطقه‌ای، در منطقه ماموریتی نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: در موقعیت درخواست کمک کشتی تجاری، هیچ شناور فرامنطقه‌ای حضور نداشته و اعلام این ادعا کذب محض بوده و موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه حفظ امنیت آب های منطقه بر عهده کشورهای این منطقه می‌باشد همواره مورد تاکید قرار گرفته است، زیرا توان و ظرفیت کشورهای این حوزه جغرافیایی به گونه‌ای است که می‌توانند با همکاری یکدیگر، امنیت پایدار در منطقه را برقرار کنند و هیچ نیازی به حضور کشورهای بیگانه در منطقه ندارند.

این در حالی است که نیروی دریایی امریکا پیشتر اعلام کرده بود که به همراهی نیروهای بریتانیایی به درخواست کمک یک شناور در تنگه هرمز «که توسط سپاه پاسداران ایران با مشکل مواجه شده بود» پاسخ داده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا