سیاسی

شیخ حمد: شورای همکاری خلیج فارس از هم پاشیده است

العرب نزدیک به عربستان سعودی نوشت: نخست وزیر سابق قطر، شیخ حمد بن حاسم بن جبر آل ثانی، به پیچیدگی بحران کشورش که به دنبال محاصره عربستان، امارات، مصر و بحرین به ان دچار شده است، اعتراف کرد و گفت افقی برای خروج از این بحران نمی بیند.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: وی در گفتگو با شبکه فرانس 24 گفت:شورای همکاریهای خلیج فارس نابود شده است و دیگر فعالیتی ندارد و مسئولیت این مساله با دولتهای خلیج فارس است که با همکاری یکدیگر اقدام به تحریم قطر کرده اند.

در مورد مسائل منطقه ای، حمد بن جاسم بر این عقیده است که نظام بشار اسد در سوریه پیروز شده، جنگ به نفع آن پایان یافته است و سقوط ادلب به دست او، مساله وقت است.

در رابطه با ایران، شیخ حمد بن جاسم به مذاکره با تهران دعوت کرده و در مورد ورود به جنگ با آن، هشدار داد. به این شکل، وی موضع قطر در کمک به نظام ایران را تجدید کرده و با اتهاماتی که دولت های منطقه در مورد دخالت ایران در مسائل داخلی همسایگانش مطرح می کنند، مخالفت نمود. این در حالی است که موضعی که قطر نسبت به ایران دارد، یکی از دلایل تحریم آن از سوی چهار دولت عربی مذکور است.

ظهور حمد به جاسم، شخصیتی که از قدرت دور شده است، سوالهایی را در این مورد بر می انگیزد که آیا دوحه در صدد آن است که از شبکه روابط گسترده خود در لابیهای پول و رسانه در سایه پیچیدگی اوضاع قطر و افزایش عزلت آن، استفاده کند. بویژه انکه گروهی که تحت نظر شیخ تمیم فعالیت می کنند، قادر به ترویج تصویر مثبتی از قطر و متوقف نمودن سیل شکایتهای که از نقش این کشور در حمایت از تروریسم می شود، نیستند.

ولع نخست وزیر سابق قطر برای تعارف و تمجید از شیخ تمیم در گفتگوی او با شبکه فرانسوی، و حمله او به معارضان تمیم در داخل خاندان پادشاهی قابل توجه بود .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا