سیاسی

برهم صالح و عادل عبدالمهدی، رهبران جدید عراق

مسعود بارزانی با وجود این که بیانیه ای صادر کرد که در آن از روند انتخاب رئیس جمهوری انتقاد می کرد اما تلویحا شکست خود را پذیرفت. به این ترتیب این دومین باری است که ظرف یک سال مسعود بارزانی همه توانایی سیاسی خود را به کار می گیرد اما با محاسبات اشتباه متحمل شکست می شود.

برهم صالح، رسما رئیس جمهوری عراق شد. برهم احمد صالح فارغ التحصیل لندن در رشته مهندسی عمران و مهندسی کامپیوتر از دانشگاه لیورپول در بریتانیاست. وی یکی از چهره های مبارز کرد در زمان صدام حسین است که دو بار به اتهام همکاری با جریان های آزادیخش کرد زندانی شد و مورد شکنجه رژیم بعثی قرار گرفت. برهم صالح متولد 1960 است و 58 سال سن دارد و عضو حزب اتحاد میهنی کردستان است. برهم صالح در آخرین گفت وگوی خود با شبکه العراقیه خود را شاگرد سیاسی جلال طالبانی، رئیس جمهوری فقید عراق معرفی کرد.

وی در یک کش مکش سیاسی و بعد از رقابتی سخت و تنگاتنگ با فواد حسین، نامزد مسعود بارزانی رئیس جمهوری عراق شد. امشب رای گیری برای رسیدن او به سمت ریاست جمهوری دو بار انجام شد. بار اول وی 165 رای در مقابل 80 رای به دست آورد. بعد از آن حزب دموکرات انصراف فواد حسین را در یک بیانیه انتقادی بیان کرد اما رئیس مجلس آن را نپذیرفت. محمد الحلبوسی، رئیس مجلس می گفت چون نامزدی برای ریاست جمهوری اقدامی فردی است و حزب نمی تواند انصراف فردی را به این شیوه از رقابت بیان کند پس باید رای گیری مجدد انجام شود. برای همین رای گیری برای بار دوم برگزار شد. در دور دوم برهم صالح توانست 219 رای در برابر 20 رای به دست آورد و رسما رئیس جمهوری عراق شود.

مسعود بارزانی با وجود این که بیانیه ای صادر کرد که در آن از روند انتخاب رئیس جمهوری انتقاد می کرد اما تلویحا شکست خود را پذیرفت. به این ترتیب این دومین باری است که ظرف یک سال مسعود بارزانی همه توانایی سیاسی خود را به کار می گیرد اما با محاسبات اشتباه متحمل شکست می شود.

حتی دخالت امریکایی ها نتوانست مانع از انتخاب برهم صالح شود. پایگاه خبری المرکز الخبری گزارش داد که برت مک گورک، نماینده دونالد ترامپ در امور عراق در حین رای گیری برای انتخاب رئیس جمهور با برهم صالح تماس گرفت و از او خواست به نفع فواد حسین کنار بکشد که با واکنش تند برهم صالح مواجه شد که به او گفت خجالت آور است که امریکا در امور داخلی عراق دخالت کند.

یک بار در سال 2014 برهم صالح شانس خود را برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری آزموده بود اما ناکام ماند، این بار وی از اشتباهات گذشته درس گرفت و با قاطعیت بر تصمیم خود تاکید کرد و سرانجام رئیس عراق شد.

ساعاتی بعد از انتخاب برهم صالح به ریاست جمهوری عراق، وی عادل عبدالمهدی را که در لحظات پایانی شمارش آرا وارد مجلس عراق شده بود، به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کرد. عادل عبدالمهدی 30 روز وقت خواهد داشت تا دولت جدید عراق را تشکیل دهد. برهم صالح و عادل عبدالمهدی از دوستان بسیار نزدیک هم محسوب می شوند برای همین بسیاری انتخاب این دو را به این سمت های حساس به فال نیک می گیرند و امیدوارند این دو بتوانند با هماهنگی هم عراق را از اوضاع سختش عبور دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا