اجتماعی

سرکنسول عراق در مشهد: به دلیل شرایط امنیتی خاص عراق لغو روادید امکان پذیر نبود

سرکنسول عراق در مشهد گفت: بر اساس شرایط امنیتی خاص موجود در عراق، فعلا لغو روادید میان دو کشور امکان پذیر نیست.

میدل ایست نیوز: سرکنسول عراق در مشهد گفت: بر اساس شرایط امنیتی خاص موجود در عراق، فعلا لغو روادید میان دو کشور امکان پذیر نیست؛ امسال علاوه بر سفارت جمهوری عراق در تهران و سه کنسولگری جمهوری عراق در شهرهای مشهد، کرمانشاه و اهواز، بیست دفتر کنسولی موقت جهت صدور ویزای اربعین در شهرهای مختلف ایران فعالیت داشته و هر روز هزاران ویزا برای زائران ایرانی صادر می کنند.

یاسین شریف سرکنسول جمهوری عراق در مشهد در گفتگو با خبرنگار شفقنا از افزایش ساعت کاری کارمندان و کارکنان کنسولگری عراق در مشهد جهت صدور ویزای زائرین اربعین خبر داد و گفت: ساعت کاری ما در روزهای معمولی از ساعت هشت صبح تا سه بعدازظهر است اما در ایام اربعین، محدود به یک ساعت معین نمی شویم و اکنون روزانه از ساعت هشت صبح الی ساعت یازده یا دوازده شب بدون وقفه مشغول کار هستیم و خود را موظف می دانیم هرروز برای هرتعداد پاسپورتی که دریافت می کنیم ویزا صادر نماییم. و تا زمانی که ویزای تمام پاسپورت های آن روز به طور کامل صادر نشود دست از کار نمی کشیم. ضمن این که روز های پنجشنبه و جمعه ایام تعطیلی رسمی ماست اما اکنون در همین روزهای تعطیل هم تا دیروقت و تا نیمه شب مشغول به کار وصدور ویزای اربعین زوار هستیم.

وی در ادامه با اشاره به توطئه های اخیر دشمنان مشترک دو کشور برای تضعیف وحدت میان ملت های ایران و عراق افزود: رابطه دو کشور ایران وعراق یک رابطه دیرینه با قدمت هزاران ساله است و دشمنان مشترک دو کشور با تمام توطئه هایی که انجام می دهند نمی توانند این رابطه عمیق را قطع کنند وانشالله با تمامی همکاری هایی که بین ایران وعراق صورت گرفته همه توطئه ها وتصمیمات شوم دشمنان خنثی خواهد شد. در همین سال های اخیر ودر مبارزه با داعش، پشتیبانی ایران از عراق وحدتی که بین این دو ملت ایجاد شد؛ موجب نقش بر آب شدن نقشه های شوم اعداء دو ملت گردید. و این دشمنان هیچ گاه نخواهند توانست میان این دو ملت تفرقه وجدایی بیاندازند.

سرکنسول جمهور عراق در مشهد با بیان اینکه امسال دولت و وزارت امور خارجه عراق تمهیدات ویژه ای برای استقبال از زائرین اربعین تدارک دیده است افزود: امسال وزارت امور خارجه عراق بیست دفتر کنسولی موقت در استان های ایران برای تسهیل وروان تر شدن اخذ روادید زائرین ایرانی برپا کرده است و علاوه بر سفارت جمهوری عراق در تهران و سه کنسولگری جمهوری عراق در شهرهای مشهد،کرمانشاه واهواز، این دفاتر کنسولی موقت جهت صدور ویزای اربعین فعالیت داشته وبه صورت مستمر، هر روز هزاران ویزا برای زائران ایرانی صادر می کنند.

این مقام دیپلماتیک جمهوری عراق از آمادگی دستگاه های مختلف عراقی برای ایام اربعین خبرداد و گفت: در داخل کشور عراق، وزارت بهداشت جمهوری عراق تمامی امکانات و نیروهای کادری خود را برای ارائه خدمات به زائرین آماده کرده است. هم چنین وزارت کشور و وزارت دفاع برای ایجاد امنیت و حمایت کامل از زائرین تمام امکانات و توان خود را محیا ساخته است علاوه بر این ها آستان های مقدس عتبات مقدسه در نجف وکربلا بیش از دویست اتوبوس را فقط در مرز مهران مستقر کرده اند که به صورت روزانه و رایگان زائرین ایرانی را از مرز مهران به شهرهای مقدس کربلا ونجف منتقل کنند.

وی در پایان با اشاره به دلیل مخالفت دولت عراق برای لغو روادید میان دوکشور ایران و عراق و هم چنین در رابطه با عوارض ده دلاری که در فرودگاه نجف از زائران دریافت می شود گفت: ما بر اساس شرایط امنیتی خاص موجود در عراق، نیاز به اجرای بسیاری از امور امنیتی داریم و فعلا لغو روادید میان دو کشور امکان پذیر نیست اما امیدواریم با تشکیل دولت جدید عراق در سال های آینده شاهد لغو روادید عراق برای زائران ایرانی باشیم. عوارض ده دلاری که در فرودگاه نجف از زائران دریافت می گردد صرفا جهت ساختن و آبادسازی شهر نجف و مضجع شریف حضرت علی(ع) است و واین عوارض و فقط مخصوص زوار ایرانی یا زائران یک کشور خاص نیست از همه زائرین حتی از زائرین عراقی دریافت می گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا