علاوی: «سائرون و فتح» وزارتخانه‌های کلیدی را میان خود تقسیم کرده‌اند

میدل ایست نیوز: «ایاد علاوی»، رئیس ائتلاف الوطنیه روز دوشنبه 22 اکتبر 2018 با اعلام اینکه دو ائتلاف فتح و سائرون وزارتخانه‌های کلیدی دولت «عادل عبدالمهدی» را بین خود تقسیم کرده‎‌اند، نسبت به بازتاب‌های منفی این توافق بر وضعیت سیاسی کشور هشدار داد.

وی در یک گفتگوی تلویزیونی با اشاره به همپیمانی دو ائتلاف سائرون و فتح گفت: «گویا دو حزب از احزاب اصلی عراق مسئولیت تشکیل دولت را بر دوش گرفته‌اند.

رئیس ائتلاف الوطنیه ادامه داد: این دو حزب وزارتخانه‌های کلیدی را بین خود تقسیم کرده‌اند و باقی وزارتخانه‌ها را به سایر احزاب سیاسی عراق سپرده‌اند اما این مسأله تأثیرات منفی بر روند سیاسی کشور می‌گذارد.

این در حالی است که «علی مهدی» یکی از اعضای ائتلاف سائرون دوشنبه هفته گذشته هرگونه تفاهم پنهانی میان «مقتدی صدر» رهبر این ائتلاف و «هادی عامری» رئیس ائتلاف فتح را در خصوص معرفی نماینده برای تصدی جایگاه‌های دولتی تکذیب کرده بود.

مهدی در اظهاراتی گفته بود: «دیدارهایی که صدر و عامری با هم دارند، حتی اگر پنهانی باشد به این معنا نیست که ائتلافی میان آن دو صورت گرفته یا اینکه برای معرفی وزرای خود به توافق رسیده‌اند.»

وی ادامه داده بود: دیدارهای صدر و عامری تنها با این فرض انجام می‌گیرد که صدر نماینده فراکسیون «اصلاح» و عامری نماینده فراکسیون «بناء» است.

مهدی تأکید کرد که نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق نامزد توافقی میان دو فراکسیون اصلاح و اعمار و بناء است.

از سوی دیگر هادی عامری روز یکشنبه هفته گذشته گفته بود که فتح و سائرون دست عبدالمهدی را برای انتخاب وزرای دولت آتی باز گذاشته‌اند و هرگونه تلاش برای معرفی وزرای پیشنهای به وی را مردود می‌دانند.

منبع: بغداد الیوم

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا