سیاسی

عبدالمهدی: منافع و استقلال عراق در اولویت است

نخست‌وزیر جدید عراق تصریح کرد که کشورش منافع و استقلال عراق را در اولویت قرار خواهد داد.

میدل ایست نیوز: «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر جدید عراق دیروز در یک نشست خبری مشترک در بغداد در پاسخ به سوالی در خصوص مواضع کابینه‌اش در قبال اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرد که برای دولت او «منافع ملی کشورش و استقلال آن» در اولویت قرار دارد.

به گزارش روسیاالیوم، عبدالمهدی تصریح کرد که دولت جدید عراق می‌خواهد این کشور از هرگونه دخالت در امور و مسایل دیگر کشورها دوری کند، حال آن کشور می‌خواهد همسایه باشد یا نباشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 8 می، خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کرد و گفت کشورش می‌خواهد تحریم‌های ایران را بازگرداند. تحریم‌ها علیه ایران مربوط به بخش انرژی و معاملات مربوط به بانک مرکزی ایران در 5 نوامبر(۱۳ آبان ماه) اعمال می‌شود.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق نیز در اواسط مردادماه گذشته در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفته بود که «ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم، اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.»

وی تاکید کرده بود که «ما تحریم‌ها را یک خطای اساسی و استراتژیک می‌دانیم و با آن همراهی نخواهیم کرد، ما مخالف تحریم‌ هستیم اما به منظور حمایت از ملت‌مان به آن پایبند خواهیم بود.»

نخست‌وزیر جدید عراق در ادامه اظهاراتش در نشست خبری دیروز که در واقع اولین نشست خبری او پس از تحلیفش محسوب می‌شود، به نزدیک بودن پایان روند تشکیل کابینه‌اش اشاره کرد و گفت: تشکیل کابینه به زودی پایان می‌یابد و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

پارلمان عراق بامداد پنجشنبه به ۱۴ وزیر از ۲۲ وزیر پیشنهادی اقای عبدالمهدی رای اعتماد دادند و جلسه بعدی رای‌گیری برای دادن رای اعتماد به بقیه وزرای پیشنهادی به ششم نوامبر موکول شد.

منبع: فارس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا