درخواست روحانی عراقی از رهبر ایران برای عدم پخش تصاویر جنگ ایران و عراق

حجت الاسلام طالقانی، روحانی جوان عراقی در سخنانی از رسانه ها و ولی فقیه در ایران درخواست کرد که دیگر تصاویر جنگ ایران و عراق را پخش نکنند چرا که مردم عراق در جنگ طلبی صدام نقشی نداشته اند.

میدل ایست نیوز: چهارمین کنفرانس سالانه «انجمن دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران»، با شعار «عرقِ وطن» امروز چهارشنبه 7 آذر 1397، در دانشگاه تهران برگزار شد.

این کنفرانس تحت عنوان «دانشجوی عراقی و نقش وی در گسترش فرهنگ»، با حضور رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران، نماینده مجلس توسعه مستقل و نمایندگان احزاب سیاسی عراقی و با حمایت موسسه حکیم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، پیام سفارت عراق در ایران خطاب به دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران ابلاغ شد. سفارت عراق ضمن قدردانی از دست اندرکاران کنفرانس تأکید کرد که دانشجویان عراقی همواره نقش تعیین کننده ای در حوزه علمی و فرهنگی داشته و دارند. سفیر عراق در ایران شخصا امور مربوط به دانشجویان عراقی را پیگیری می کند و بدان اهتمام می ورزد و از این پس نیز به حمایت های خود از دانشجویان در راستای تکمیل مسیری که انتخاب کردند، ادامه می دهد.

در ادامه «سید رضوان حکیم» به نمایندگی از انجمن دانشجویان عراقی به ایراد توضیحاتی در خصوص اهداف این انجمن از برگزاری این کنفرانس پرداخت و عنوان کرد: هدف از برگزاری این نشست ایجاد وحدت، و مقابله با جریان های منحرف است.

وی همچنین با بیان اینکه این کنفرانس با شعار«عرقِ وطن» برگزار می شود، گفت: دانشجویان عراقی مسئولیت بزرگی در جامعه برعهده دارند و باید با ایفای نقش خود و نیز ارتباط با نخبگان فرهنگی عراق و دیگر کشورها، مسئولیت خود را در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و دیگر زمینه ها به انجام برسانند.

سخنران بعدی این کنفرانس حجت الاسلام «سید علی طالقانی» روحانی عراقی بود که در ابتدا از ریاست دانشگاه تهران به خاطر میزبانی این کنفرانس تشکر کرد و در ادامه با خطاب قرار دادن دانشجويان عراقی و ایرانی گفت: امروز خاورمیانه با قومیت های مختلف خود اعم از عرب، ترک و فارس از مشکل افراط گرایی، عقب ماندگی، جریان های تکفیری و نژادپرستی رنج می برد و در همین راستا نقش دانشجویان بسیار حائز اهمیت است و باید دانشجویان ذهن خود را از هر گونه اندیشه نژادپرستانه پاک کنند و به گسترش فرهنگ، دانش، انساییت و صلح همت بگمارند.

وی ادامه داد: هیچ تفاوتی میان قومیت های مختلف وجود ندارد، باید در مقابل این افکار نژادپرستانه ایستادگی و صلح و دوستی را جایگزین این افکار منحرف کرد. باید تلاش کنیم جهانیان با فرهنگ انسانی آشنا شوند.

این روحانی عراقی در ادامه با درخواست از رسانه های ایرانی برای عدم پخش تصاویر و فیلم های مربوط به دوران جنگ ایران و عراق، تاکید کرد: ملت عراق در این جنگ هیچ گناهی نداشتند و این رژیم نژادپرست و خونریز بعث بود که به کشورهای همسایه تعدی کرد و همگان در ظلم و کارهای نادرست این رژیم متفق القول هستند.

طالقانی در ادامه گفت: ما در عراق برای نشر و گسترش مفهوم انسانیت و دوستی تمام تلاش خود را بکار می بندیم، از همین رو از رسانه های ایرانی می خواهیم با متوقف ساختن پخش فیلم های مربوط به دوران جنگ ما را در انجام مسئولیت مهم خود یاری کنند و همچنین از ولی فقیه جمهوری اسلامی ایران درخواست داریم در این خصوص ایده و نظرشان را اعلام کنند.

در ادامه این مراسم، کلیپ هایی در خصوص تاریخ و تمدن عراق و همچنین سیر تاریخی شکل گیری پرچم عراق پخش شد.
در پایان نیز فیلم مستندی در رابطه با فعالیت های انجمن دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران، مانند آموزش زبان فارسی به دانشجویان عراقی، معرفی مقالات و پایان نامه های دانشگاهی، و ایجاد ارتباط و کمک به این دانشجویان پخش شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا