عراق گذرگاه استراتژیک همسایگان؛ جاده های بین المللی با اهداف سیاسی و اقتصادی

ترکیه با جدیت در پی کشیدن جاده ای از بندر فاو در استان بصره به خاک ترکیه است که از چند استان عراق عبور می کند.

میدل ایست نیوز: اظهارات «محمد شیاع السودانی»، وزیر سابق و نماینده کنونی مجلس عراق، درباره تصمیم ترکیه برای ساخت جاده ای از استان بصره به خاک ترکیه و پیش از آن آماده شدن ایران برای اجرای پروژه جاده تهران ـ دمشق از خاک عراق بار دیگر اهمیت استراتژیک عراق برای همسایگانش را یادآور شد.

السودانی اخیرا خبر داد که ترکیه می کوشد که جاده استراتژیک از بندر فاو در استان بصره به خاک ترکیه بکشد که از چند استان عراق عبور می کند و شرکت های ترکیه ای آماده سرمایه گذاری در این پروژه که بخشی از پروژه عظیم بندر فاو است هستند.

این جاده قرار است از خور الزبیر و صحرای سماوه و استان انبار به مرز عراق و ترکیه کشیده شود.

یک مقام بلندپایه عراقی تأکید کرد که روابط عراق و ترکیه بسیار خوب است و هیچ مانع سیاسی در کار نیست که اجرای این پروژه را با مشکل مواجه کند.

او افزود که تنها مشکل امنیت است چون صدها کیلومتر از این جاده از مناطق بیابانی عبور می کند و تأمین امنیت این مناطق هنوز کار آسانی نیست و تأکید کرد که دو کشور در این باره مذاکراتی داشته اند اما تبدیل آن به یک توافق نامه قابل اجرا باید با یک طرح دقیق امنیتی همراه باشد.

«سعران عبید»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس، پیش بینی کرد که اجرای چنین پروژه ای با دشواری های لجستیک همراه باشد چون مسیر طولانی است و چند استان عراق می گذرد.

او گفت که استان های جنوبی عراق امن است اما در مناطق وسیع بیابانی در استان انبار (مرکز آن: رمادی) مشکلات امنیتی ای هست که باید برای آنها فکری شود، ضمن اینکه استان صلاح الدین (مرکز آن: تکریت) هم کاملا امن نیست.

در آوریل گذشته، «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق، در سفر دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه در بغداد نیز خواستار احیای پروژه خط آهن بصره به ترکیه و از آنجا به اروپا شد.

کارشناسان سیاسی و اقتصادی تلاش های کشورهای گوناگون برای کشاندن مسیرهای جاده ای و ریلی در عراق را نشان دهنده اهمیت استراتژیک عراق در خطوط ارتباطی جهان می دانند. به خصوص که چین نیز اعلام کرده که عراق بخشی جدایی ناپذیر از پروژه راه ابریشم جدید خواهد بود.

این جاده ها البته ابعاد سیاسی بسیار مهمی هم دارند. ازجمله آزادراه بین المللی عراق که امریکا پروژه بازسازی آن را در اختیار گرفته است. برخی کارشناسان تأکید کرده اند که توسعه مسیرهای جاده ای عراق می تواند این کشور را از درآمدهای نفتی بی نیاز کند.

عراق با 6 کشور همسایه اش (ترکیه، سوریه، اردن، عربستان، کویت، ایران) گذرگاه های مرزی مهمی دارد اما از همه بزرگ تر و مهم تر گذرگاه مرزی طریبیل در استان انبار است که عراق را به اردن متصل می کند و بزرگ ترین جاده بین المللی عراق به آن منتهی می شود. این گذرگاه اول سال جاری میلادی با حضور نخست وزیران عراق و اردن بازگشایی شد.

مقامات عراقی اعلام کرده اند که به زودی نیز جاده بین المللی عراق به سوریه در استان انبار هم افتتاح خواهد شد.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا