نگرانی از تنش میان نیروهای تیپ 30 حشد الشعبی با نیروهای پیشمرگه

منابع محلی در منطقه سهل نینوا خبر داده اند که مردم منطقه به شدت نگران شدت گرفتن تنش ها میان «حشد شبک» با نیروهای پیشمرگه هستند.

میدل ایست نیوز: منابع محلی و ناظران سیاسی در عراق از شدت گرفتن تنش ها میان نیروهای پیشمرگه کردستان و نیروهای تیپ 30 حشد الشعبی یا «حشد الشبک» به فرماندهی «وعد قدو» در شمال و غرب موصل خبر می دهند.

منطقه سهل نینوا منطقه ای با اکثریت اعراب مسیحی و متشکل از 9 شهر است که از حدود دو سال پیش شبه نظامیان متعددی و از همه مهم تر نیروهای «حشد الشبک» کنترل اکثر شهرهای آن را به دست گرفته اند.

فرمانده این نیروها که به تیپ 30 حشد الشعبی هم شناخته می شوند، وعد قدو، است که همراه با برادران و عموزادگانش این گروه شبه نظامی را فرماندهی می کند و اخیرا به علت «نقض حقوق بشر و فساد اقتصادی» در لیست تحریم های ایالات متحده قرار گرفت و به کشتار مردم غیر نظامی و کارشکنی در بازگشت مسیحیان و آشوریان و مسلمانان به سکونتگاه هایشان در شهرهای بطله و تل کیف و تل سقف و حمدانیه و بعشیقه و دیگر مناطق متهم شده است. این کارشکنی که مایه نارضایتی دولت عراق هم شده به صورت استفاده از خانه های مردم برای انبار سلاح و مزارع کشاورزی برای استقرار نیروهای نظامی انجام می شود.

یک مقام بلندپایه محلی در استان نینوا (مرکز آن: موصل) تأکید کرد که موافقت دولت با ماندن نیروهای تیپ 30 در منطقه سهل نینوا پس از تمرد آنها از دستور اصلاح ساختار حشد الشعبی و نیز از دستور تخلیه این منطقه و کوتاه آمدن دولت در این باره باعث شدت گرفتن بحران شده است.

این مقام افزود که این نیروها در نقاط تلاقی با نیروهای پیشمرگ در اطراف سهل نینوا و سد موصل و دیگر نقاط مرزی با اقلیم کردستان حضور دارند و اخیرا تانک های خود را راهی روستای مخمور در جنوب شرقی موصل کرده و دربرابر نیروهای پیشمرگ گرفته اند.

این مقام ابراز نگرانی کرد که تمرکز این نیروها در مناطق سهل نینوا باعث شود که این منطقه به میدان تصفیه حساب تبدیل شود، به خصوص که حرف هایی درباره کشیده شدن خط لوله نفت ایران به منطقه بانیاس سوریه به میان آمده که باید از همین منطقه سهل نینوا عبور کند.

در آن سوی نقاط تلاقی، لشکر 6 نیروهای پیشمرگ در اقلیم کردستان حضور دارد که آن هم لشکری متشکل از قومیت های گوناگون عرب و ترکمان و کرد و مسیحی است و وزارت پیشمرگه کردستان می کوشد رزمندگان بیشتری از این منطقه را به آن جذب کند.

یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق گفت که این کشمکش ها میان دو طرف به مرور زمان خطرناک تر خواهد شد به خصوص که نیروهای تیپ 30 حشد در مقایسه با دیگر نیروهای حشد الشعبی حرف شنوی کمتری از دولت دارند.

او گفت علت بالا گرفتن اختلافات در این منطقه مطرح شدن دوباره موضوع اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق درباره تعیین تکلیف مناطق مورد مناقشه است و افزود که نیروهای حشد الشعبی عموما با این قانون مسئله دارند.

«عماد باجلان»، عضو حزب دموکرات کردستان، نیز تأکید کرد که اکثر نیروهای حشد شبک و فرماندهان آن در مناطق اقلیم کردستان تردد می کنند اما حضور نیروهای پیشمرگ در سهل نینوا با مشکل مواجه می شود.

او علت اصلی این وضعیت را خصومت شخصی خاندان قدو با اقلیم کردستان دانست.

«سعد قدو» از سران تیپ 30 حشد، اما تأکید کرد که حزب دموکرات کردستان تلاش می کند که به زمین های بیشتری از استان نینوا دست یابد و مردم استان از این زیاده خواهی حزب دموکرات ناراضی اند و به شدت با نیروهای پیشمرگه مشکل دارند.

او گفت که علت خصومت مردم منطقه با نیروهای پیشمرگه آن است که در زمان حمله داعش این نیروها از مواضع خود عقب نشستند و گذاشتند که داعش این مناطق را بگیرد.

وی اظهار داشت که این وضعیت البته هیچ گاه به جنگ و درگیری نخواهد کشید چون «هم ما و هم آنها عراقی هستیم».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا