«محمد کوثرانی»؛ بازوی حزب الله لبنان در عراق کیست؟

«محمد کوثرانی» از سال 2003 مسئول پرونده عراق در حزب الله لبنان و مستقیما با شخص «سید حسن نصرالله» در ارتباط است.

میدل ایست نیوز: نام شیخ «محمد کوثرانی» در صحنه سیاسی عراق حتی پیش از ترور « سردار قاسم سلیمانی» در بغداد هم مطرح شده بود و از آن پس به شخصیتی محوری در روند سیاسی عراق تبدیل شد.

اخیرا ایالات متحده جایزه 10 میلیون دلاری برای «هرگونه اطلاعات از فعالیت ها و شبکه ها و شرکای کوثرانی تعیین و تأکید کرد که وی «در برنامه ریزی سیاسی برای گروه های نظامی تابع ایران» دست دارد، کاری که «پیش از آن بر عهده ژنرال قاسم سلیمانی» بود.

در زمان حمله امریکا به کاروان حامل «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، شایعاتی از حضور کوثرانی در این کاروان و جان باختن وی نیز مطرح شد اما خیلی زود این شایعات تکذیب شد.

اما خبرگزاری فرانس پرس تأکید کرد که مطرح شدن این شایعه خود نشان دهنده ارتباط تنگاتنگ الکوثرانی با این پرونده است و برای همین بود که پس از آن مسئولیت مهمی بر عهده وی قرار گرفت چندان یک مقام عراقی او را «نسخه دیگری از سلیمانی» می خواند.

واشنگتن کوثرانی را فردی می داند که «فعالیت گروه های خارج از قانون در عراق برای سرکوب خشونت آمیز تظاهرات» یا «حمله به هیئت های دیپلماتیک خارجی» را تسهیل می کند و «در آموزش و تأمین مالی و حمایت سیاسی و لجستیک گروه های مسلح شیعی در عراق» دست دارد.

پس از صدور بیاینه امریکا، اخباری از حضور کوثرانی در بغداد و نقش وی در مذاکرات مربوط به تشکیل دولت جدید در این کشور مطرح شد اما این اخبار قابل تائید یا رد نبود.

منابع سیاسی نزدیک به تصمیم گیرندگان در بغداد می گویند که وی زاده اواخر دهه 1950 است و در مذاکرات ژنرال سلیمانی با سران سیاسی عراق درباره تشکیل دولت ها در این کشور حضور داشته است.

یک منبع نزدیک به حلقه کوثرانی نیز تأکید می کند که وی از سال 2003 مسئول پرونده عراق در حزب الله لبنان و مستقیما با شخص «سید حسن نصرالله» در ارتباط است.

کسانی که محمد کوثرانی را از نزدیک می شناسند او را فردی «بسیار کارکشته در امور عراق» می خوانند و می گویند که بعد از سلیمانی، «بیش از هر غیر عراقی دیگری از جزئیات مسائل سیاسی عراق باخبر است».

او که از وی به «شیخ» یاد می شود از پدری لبنانی زاده شده اما در عراق بزرگ شده و تابعیت عراقی هم دارد.

یک چهره فعال اسلامی در بیروت می گوید که «کوثرانی از نسل اول حزب الله و از خاندان روحانی مشهوری در لبنان است و در 1996 ازسوی حزب الله نامزد نمایندگی مجلس لبنان شد».

محمد کوثرانی دروس حوزوی را در نجف اشرف خوانده و همسری عراقی و 4 پسر دارد.

در سال 2013، امریکا او و 3 شهروند لبنانی دیگر را به علت حمایت از گروه های افراط گرا در عراق و تأمین کمک مالی برای گروه های مسلح در یمن و «افرادی مسئول در عملیات تروریستی» در مصر، اردن، قبرس، و اسرائیل در لیست سیاه تروریسم قرار داد.

«هشام الهاشمی»، کارشناس سیاسی و نظامی عراقی، تأکید می کند که اهمیت محمد کوثرانی در 7 سال اخیر آن بوده که وی چند مسئولیت بر عهده دارد.

به نظر الهاشمی او مسئول هماهنگی نیروهای سیاسی شیعی در عراق است که  رهبر ایران را مرجع عقیدتی و فقهی خود می دانند ضمن آنکه از 2014 در برقراری دیدارها و تماس هایی با سران اهل سنتی که مخالف حکومت شیعیان در بغداد بوده اند هم دست داشته است.

یک منبع دیپلماتیک عراقی مدعی شد که کوثرانی در خارج از چارچوب های رسمی خواستار میلیون ها دلار کمک عراق به بهبود اقتصاد لبنان شد. افراد نزدیک به کوثرانی این موضوع را کاملا تکذیب می کنند.

منبع پیش گفته نزدیک به حلقه کوثرانی تأکید می کند که «تلاش امریکا برای کسب اطلاعات از او می تواند پیش درآمدی برای ترور وی باشد».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا