اصلی ترین گزینه «الجبهة العراقیة» برای ریاست مجلس از این ائتلاف جدا شد

«احمد الجبوری» (ابومازن) رئیس حزب «الجماهیر الوطنیه» با انتشار بیانیه ای کناره گیری خود از گروه «الجبهة العراقیة» را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: در تحولی تازه در جناح بندی های سیاسی اهل سنت عراق، «احمد الجبوری» (ابومازن) رئیس حزب «الجماهیر الوطنیه» با انتشار بیانیه ای کناره گیری خود از گروه «الجبهة العراقیة» به ریاست «اسامه النجیفی» را اعلام کرد.

ابومازن سه شنبه شب (8 دسامبر) با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که «پس از بررسی واقع بینانه اهداف و نتایج و برای جلوگیری از تأثیرگذاری منافع شخصی در مبانی شراکت سیاسی و منافع عالی کشور و در احترام به اولویت ها و مطالبات مردمی که به وی رأی داده اند و در رعایت قوانین فعالیت سیاسی در مناطقی که هنوز از ویرانی داعش سر برنیاورده و حقوقشان تضمین نشده است» از ائتلاف تازه تأسیس «الجبهة العراقیة» جدا می شود.

او تأکید کرد که این تصمیم وی در چارچوب واکنش های شخصی جای نمی گیرد بلکه نتیجه نگاهی واقع بینانه و صادقانه به متغیرهای سیاسی کشور است و با انتقاد ضمنی از سران «الجبهة العراقیة» افزود که یک پروژه سیاسی وقتی به جای دفاع از حقوق یک طیف در چارچوب اصول ملی به خصومت سیاسی با شرکا و متحدان تبدیل شود باری سنگین بر دوش همگان خواهد بود.

با این همه وی تأکید کرد که این تصمیم وی یک تصمیم سیاسی عادی است و هیچ گروهی در عراق را هدف قرار نمی دهد.

الجبهة العراقیة یک ائتلاف سیاسی تازه تأسیس در میان اهل سنت عراق است که در ماه اکتبر به ریاست «اسامه النجیفی» و با حضور 35 نماینده اهل سنت شکل گرفت.

این ائتلاف از اولین اهداف خود را تلاش برای برکناری رئیس مجلس عراق اعلام کرد و زمزمه ها نشان می داد که اصلی ترین گزینه این ائتلاف برای ریاست مجلس احمد الجبوری (ابومازن) است.

ابومازن پیش از این نیز در سخنانی در میان عشایر حویجه از عقب نشینی از موضوع برکناری رئیس مجلس سخن گفته بود.

ساعاتی پس از اعلام جدایی الجبوری از «الجبهة العراقیة»، 5 نماینده حزب «الجماهیر الوطنیة» که ریاست آن را الجبوری بر عهده دارد از عضویت در این حزب استعفا دادند.

در بیانیه این پنج نماینده آمده که «با هدف اصلاحات واقعی و به دور از منفعت سنجی های مقطعی» در الجبهة العراقیة می مانند و بدین ترتیب اعتراض خود را به مواضع احمد الجبوری اعلام می کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ناس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا