تلاش ائتلاف نصر به کشاندن فرماندهان امنیتی به مجلس برای توضیح درباره ترورهای اخیر

ائتلاف نصر به رهبری «حیدر العبادی»، نخست وزیر سابق عراق، درصدد احضار سران امنیتی به مجلس برای توضیح خواستن از آنها درباره ترورها شده است.

میدل ایست نیوز: با وجود ده ها مورد ترور فعالان سیاسی و اجتماعی از آغاز تظاهرات اکتبر 2019 عراق تا کنون، دستگاه های امنیتی این کشور هیچ توضیحی درباره عاملان این ترورها نداده اند. موضوعی که فعالان مدنی عراقی را به ازسرگیری تظاهرات واداشته است.

این فعالان یک گروه یا شبکه ای در هم پیوسته را مسئول این اقدامات می دانند، به خصوص که نحوه اجرای ترورها تا حد زیادی شبیه به هم است.

ترور «ایهاب الوزنی»، فعال سیاسی در کربلا، بار دیگر توجه افکار عمومی عراق را به این موضوع جلب کرده و قرار است  امروز (سه شنبه 25 مه) تظاهراتی عمومی در بغداد و چند شهر دیگر در اعتراض به این ترورها برگزار شود.

با بر سر کار آمدن «مصطفی الکاظمی»، یکی از اصلی ترین برنامه های وی معرفی عاملان ترور و کشتار تظاهرات کنندگان و محاکمه آنها بود، با وجود این دولت الکاظمی شاهد افزایش موارد ترور مسلحانه فعالان مدنی بود.

کمیساریای حقوق بشر عراق موارد ترور افراد از زمان آغاز تظاهرات در عراق (اکتبر 2019) را 89 مورد اعلام کرده است.

این وضعیت که به روشنی تلاشی برای تحت فشار قرار دادن فعالان سیاسی مدنی و مستقل است، برخی تشکل های سیاسی در مجلس را به پیگیری پرونده ترورها در پارلمان عراق واداشته است.

در این راستا ائتلاف نصر به رهبری «حیدر العبادی»، نخست وزیر سابق عراق، و با حمایت ائتلاف عراقیون درصدد احضار سران امنیتی به مجلس برای توضیح خواستن از آنها شده است.

حیدر العبادی روز 20 مه گفت: «ائتلاف نصر و گروه های سیاسی طرفدار تقویت نهاد حکومت در عراق درصدد مطرح کردن پرسش های پارلمانی برای مشخص شدن علل و عاملان جرائم سیاسی و تحت فشار گذاشتن نهادهای دولتی و امنیتی برای معرفی قاتلان فعالان هستند تا به نابه سامانی امنیتی در آستانه انتخابات رسیدگی شود».

با انتشار اخبار مربوط به این تلاش ها،  فعالان مدنی خواستار پخش زنده جلسه پارلمان و حتی دعوت از خانواده های قربانیان به حضور در جلسه شده اند. چیزی که براساس آیین نامه مجلس عراق هیچ منع قانونی ندارد.

منابع نزدیک به ائتلاف نصر تأکید کرده اند که این ائتلاف موضوع را با جدیت پیگیری می کند و منتظر تصمیم هیئت رئیسه مجلس است.

«حسین الغرابی»، رئیس حزب «البیت الوطنی»، از تشکل های سیاسی برآمده از تظاهرات که در پی ترورهای اخیر اعلام کرد که انتخابات را تحریم می کند، گفت که هیچ گونه اعتمادی به نظام سیاسی عراق وجود ندارد، و افزود که نظام سیاسی عراق باید دست به اقدامات واقعی برای اعتمادسازی بزند و کمیته های تحقیقی واقعی برای مشخص شدن موضوع تشکیل دهد.

اما «محمد حبیب»، فعال مدنی و روزنامه نگار عراقی، معتقد است که چنین جلسه ای اگر برگزار شود بسیار مهم خواهد بود و اقدامی بی سابقه در تاریخ سیاسی عراق به سر می برد، چون تاکنون هیچ گاه مجلس به موضوع ترورها توجه نشان نداده است.

او گفت که این اقدام گامی اولیه برای تصحیح وضعیت فعلی و نشان دادن حرمت گذاری به خون مردم عراق و حق مردم در اعتراض به عملکرد گروه های مسلح بی ضابطه است.

 

همچنین بخوانید:

استقرار نیروهای امنیتی در بغداد برای تظاهرات امروز

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایندیپندنت عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا