رئیس مجلس اردن: گسترش روابط با سوریه به نفع مسائل جهان عرب از جمله فلسطین است

رئیس مجلس اردن در دیدار کاردار سفارت سوریه در امان روابط دوجانبه و راه های گسترش آن را بررسی کرد.

میدل ایست نیوز: رئیس مجلس اردن در دیدار کاردار سوریه در این کشور بر گسترش روابط اردن و سوریه تأکید کرد.

به گزارش «روسیا الیوم»، «عبدالمنعم العودات»، رئیس مجلس اردن، در این دیدار تأکید کرد که موضع اردن و شاه این کشور از آغاز بحران سوریه بر لزوم حل مسالمت‌آمیز مسئله اردن به‌عنوان تنها راه حل بحران و ضرورت صیانت از یکپارچگی ارضی اردن بوده است.

او افزود که موضع رسمی اردن در همه محافل بین‌المللی همین است و تأکید کرد که گسترش روابط اردن و سوریه به نفع مسائل جهان عرب و از همه مهم‌تر مسئله فلسطین است.

«عصام نیال»، کاردار سوریه در امان، نیز در این دیدار از موضع ثابت اردن در قبال مسئله فلسطین با وجود همه فشارها قدردانی و تأکید کرد که دمشق به گسترش روابط با اردن اهتمام فراوان دارد.

روز گذشته مرز جابر میان اردن و سوریه به صورت کامل بازگشایی شد.

هفته گذشته شاه اردن از امریکا خواست که به «یک نقشه راه بین‌المللی» برای پایان دادن به بحران سوریه تحت عنوان «بازیابی حاکمیت ارضی و یکپارچگی» رضایت دهد با این شرط که زیر نظر امریکا و روسیه و اسرائیل و اردن اجرا شود.

ملک عبدالله در دیدار خود با «جو بایدن»، رئیس جمهور امریکا، نیز تأکید کرد که باید سوریه با همکاری کشورهای عربی به دامن جهان عرب بازگردد. اظهاراتی که می‌تواند به این معنا باشد که اردن می‌خواهد پل ارتباط میان سوریه و دیگر کشورهای عربی شود.

او در گفت‌وگو با CNN گفت که حکومت سوریه پابرجای است. او همین موضوع را مبنای اظهارات دیگر درباره ضرورت پایان دادن به بحران سوریه قرار داد و تأکید کرد که همه طرح‌های سابق درباره سوریه شکست خورده است. او بر ضرورت بازسازی سوریه تأکید کرد و آن را به اصلاحات سیاسی در این کشور پیوند زد.

شاه اردن ماندگاری بشار اسد در قدرت را از «چالش»هایی خواند که با مقامات امریکایی و اروپایی درباره آنها بحث کرده و گفت که وقتی حکومت سوریه بر جای خود مانده، باید ما هم طرز فکرمان را عوض کنیم و افزود که مسئله مهم آن است که ببینیم در پی تغییر خود نظام سوریه هستیم یا تغییر رفتارهای آن: «قاعدتا جواب تغییر رفتار است، اگر این‌طور باشد باید دنبال یافتن نحوه تعامل و گفت‌وگو با نظام برآییم».

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا