واکنش ایران به مشکل ایجاد شده بین عربستان و لبنان: در کنار مردم یمن و لبنان ایستاده ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت درباره دوستان خود با کسی صحبت نمی کنیم و در کنار مردم یمن و لبنان ایستاده ایم.

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درباره مذاکرات ایران و عربستان و مشکل ایجاد شده بین عربستان و لبنان گفت: گفت و گوهای ما با عربستان دوجانبه‌ای و منطقه ای است و ما درباره دوستان خود با کسی صحبت نمی‌کنیم.

وی در ادامه افزود: فکر می‌کنم ریاض هم می‌داند سیاست فشار به دیگر کشورها مدتی است اثر خود را از دست داده است و طبیعی است که ایران در کنار مردم یمن و لبنان ایستاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در عین حال گفت: گفت و گوها بین ایران و عربستان به طور جدی ادامه دارد و موفقیت آن به جدیت طرف مقابل و عبور از اظهارات صرف رسانه‌ای بستگی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با مذاکرات ایران و عربستان و اینکه آیا این مذاکرات منجر به بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض خواهد شد و زمان این موضوع کی خواهد بود، گفت:‌ آنچه من در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های کشور مطرح کردم این بود که ما تا بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور فاصله داریم و زود است که اکنون در مورد این موضوع صحبت کنیم. گفت‌وگوهای تهران و ریاض در بغداد شروع یک فرایند است که انتهای این فرایند می‌تواند به این موضوع ختم شود که البته همه آن مشروط و منوط به تعهد جدی ریاض برای اقدام موثر است.

خطیب زاده روز گذشته درخصوص آخرین وضعیت مذاکرات میان ایران و عربستان گفته بود: توافقات اولیه‌ در مذاکرات میان ایران و عربستان رد و بدل شده است و ما منتظر نهایی شدن آنها هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص زمان بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور نیز گفته بود: هنوز تا بازگشایی سفارتخانه‌ها در تهران و ریاض یک مقدار فاصله داریم.

عربستان اخیرا به بهانه اظهارات جرج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان درباره بیهوده بودن جنگ یمن، سفیر لبنان را اخراج و سفیر خود را فراخواند و واردات از لبنان را متوقف کرد.

در پی این اقدام عربستان، کشورهای دیگری نظیر امارات، بحرین و کویت نیز اقدامات مشابهی اتخاذ کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا