ادامه تصویب قانون بودجه عراق به امروز موکول شد

مجلس نمایندگان عراق در جلسه‌ای که تا ساعت 5 بامداد امروز (شنبه 10 ژوئن) ادامه داشت، شماری از مواد قانون بودجه را تصویب کرد.

میدل ایست نیوز: مجلس نمایندگان عراق در جلسه‌ای که تا ساعت 5 بامداد امروز (شنبه 10 ژوئن) ادامه داشت، شماری از مواد قانون بودجه را تصویب کرد.

در این جلسه که شب گذشته آغاز شد، تعدادی از مواد قانون تصویب و بررسی چهار ماده بحث‌برانگیز 14-17 قانون بودجه به بعد موکول شد.

دبیرخانه مجلس عراق اعلام کرد که جلسه بعدی برای بررسی بودجه ساعت 17 امروز (شنبه) برگزار خواهد شد.

جلسه شب گذشته که قرار بود ظهر جمعه برگزار شود، در حدود ساعت 18 به وقت محلی برگزار شد، اما به موضوعی غیر از بودجه پرداخت.

پس از آن، جلسه به تعلیق درآمد و مذاکرات فشرده نیروهای سیاسی با حضور  برخی از سران تشکل‌های سیاسی و فؤاد حسین، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه عراق، و نیز رئیس مجلس عراق آغاز شد.

این مذاکرات چند ساعت به طول انجامید تا اینکه در حدود ساعت 20:30 جلسه با اکثریت آرا فعالیت خود را از سر گرفت.

در اولین گام در این جلسه، ماده دوم قانون بودجه که تعیین تکلیف آن به بعد موکول شده بود به رأی گذاشته و به اتفاق آرا تصویب شد.

پس از آن تصویب دیگر مواد ادامه یافت تا اینکه نوبت به ماده 14 درباره درآمدهای نفتی اقلیم کردستان عراق رسید که اختلافات از سر گرفته شد.

رسانه‌های عراقی تأکید کردند که نمایندگان حزب دموکرات کردستان، که اصلی ترین مخالف تصویب بودجه بود، نیز در جلسه حضور داشتند.

دولت عراق برای اولین بار بودجه 3 ساله کشور را که مربوط به سال های 2023 تا 2025 می شود به مجلس ارائه داده است.

بر اساس متن منتشرشده از بودجه تصویب شده در دولت عراق در این بودجه حجم درآمدهای کشور 134 هزار میلیارد دینار برآورد شده که 117 هزار میلیارد دینار آن درآمدهای نفتی و مابقی درآمدهای غیر نفتی است.

همچنین مجموع هزینه‌های کشور در سال 2023،  199 هزار میلیارد دینار برآورد شده که 149 هزار میلیارد آن هزینه‌های جاری و 49.4 هرار میلیارد دینار آن هزینه‌های سرمایه‌گذاری است.

در این بودجه 64.4 میلیارد دینار کسری پیش‌بینی شده که قرار است با انتشار اوراق قرضه و دریافت وام‌های خارجی تأمین شود.

همچنین در این لایحه پیش‌بینی شده که عراق روزانه 3 میلیون و 500 هزار بشکه نفت از جمله 400 هزار بشکه از نفت اقلیم کردستان را به فروش برساند. قیمت هر بشکه نفت در این قانون 70 دلار لحاظ شده است.

از مواد مهم این لایحه تأمین ساخت 2 هزار مدرسه و یک نیروگاه 750 مگاوات انرژی خورشیدی و یک نیروگاه حرارتی و یک کارخانه تولید گاز مایع از محل توافق عراق و چین است.

هنوز گزارشی درباره تعدیلاتی که مجلس درباره این قانون انجام داده منتشر نشده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا