مصر در حال بررسی اقدامات تشویقی برای مهار روند افزایش جمعیت

دولت مصر در حال بررسی اقدامات تشویقی برای مهار روند افزایش جمعیت در این کشور است.

میدل ایست نیوز: دولت مصر در حال بررسی اقدامات تشویقی برای مهار روند افزایش جمعیت در این کشور است.

به گزارش «روسیا الیوم»، «مجدی خالد» مدیر سابق صندوق جمعیت سازمان ملل، طی اظهاراتی تأکید کرد که مصر در حال بررسی پرداخت بسته‌های تشویقی به خانواده‌هایی است که فقط دو کودک داشته باشند.

او گفت که کاهش میانگین زادوولد سیاستی بلندمدت است و افزود که برای منظور نباید به سیاست‌های نادرست کشیده شد.

مصر از کشورهای دارای رشد بالای جمعیت است و لحظه‌شمار جمعیت این کشور روز سه‌شنبه عدد 104 میلیون و 523 هزار و 589 تن را نشان داد که نسبت به روز چهارشنبه هفته پیش یعنی در 6 روز افزایش 17 هزار نفری را نشان می‌دهد.

اخیرا نخست‌وزیر مصر و وزیر برنامه‌ریزی این کشور از اجرای سیاستی برای کاهش میانگین زادوولد از 2.8 کودک در هر خانوار به 1.6 کودک خبر دادند.

سال گذشته، «هاله سعید»، وزیر برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی مصر، با اشاره به نرخ بالای زادوولد در این کشور بر ضرورت کاهش آن تأکید کرد.

او در سخنانی تأکید کرد که  در هر ثانیه در مصر 14 کودک زاده می‌شوند و افزود که نرخ زادوولد به 3.4 کودک برای هر زن در مصر رسیده است.

سعید افزود که جمعیت مصر به 102 میلیون تن رسیده و باید روند افزایش جمعیت کاهش پیدا کند.

وی تأکید کرد که از 1950، میانگین رشد جمعیت مصر 20 میلیون نفر در هر 28 سال بوده اما این روند به 21 سال و سپس 14 سال و هم‌اکنون به 8 سال کاهش یافته است.

وزیر برنامه‌ریزی مصر افزود که ادامه این روند به معنای آن است که در سال 2050 در بخش خدمات آموزشی نیازمند 4 برابر امکانات فعلی و در بخش خدمات درمانی نیازمند 9 برابر امکانات فعلی هستیم.

پیش از آن نیز «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر، طی اظهاراتی تأکید کرد که رشد بی ضابطه جمعیت به برنامه‌های راهبردی کشور ضربه می‌زند و با توجه به محدودیت‌های درآمد کشور مشکلی اساسی ایجاد می‌کند و به وضعیتی فراتر از توان کشور می‌رسد چنان‌که در سال 2011 (اشاره به انقلاب 25 ژانویه مصر) چنین شد.

رئیس جمهوری مصر بر ضرورت «برقراری ارتباط میان رشد جمعیت و مشکلات اجتماعی در یک سده گذشته» تأکید کرد و گفت که راه حل این مشکل مهار رشد جمعیت و بازنگری در هزینه‌هاست.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا